Samlat EU-grepp mot bakterier

Publicerad 2009-07-06 21:19

Foto: Henrik Montgomery Socialminister Göran Hägglund tog emot EU:s hälsokommissionär Androulla Vassilou i Jönköping.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Jönköping. Läkemedelsindustrin kan få samhällsstöd för att ta fram en ny generation antibiotika EU sätter nu in en stöt för att få fram nya antibiotika som biter på resistenta bakterier. Hur samhället kan stödja läke­medelsindustrin i arbetet var en av de frågor som diskuterades när EU:s social- och hälso­ministrar på måndagen inledde sitt möte i Jönköping.

De informella ministermötena fattar inga beslut, utan är till för att de 27 EU-ländernas ansvariga ministrar ska rådgöra i aktuella frågor. Allehanda experter bjuds in för att informera ministrarna. Även kronprinsessan Victoria kom till Jönköping för att lyssna.

Antibiotikaresistenta bakterier är ett tydligt exempel på att EU behöver agera gemensamt. Av historiska skäl finns stora skillnader mellan länderna i synen på hur ofta antibiotika ska användas. Samtidigt skapar överanvändning i ett land bakterier som inte skyr några nationsgränser.

– Den antibiotika vi använder i dag riskerar att bli verkningslös på grund av överförskrivning, sa social­minister Göran Hägglund.

– Läkare måste uppmärksammas på problemet. Du och jag kanske måste stå ut med att gå sju dagar utan att få antibiotika. Hygienen på sjukhusen måste bli bättre. Och så måste vi få fram en ny generation antibiotika.

Den brittiska handelshögskolan London School of Economics har fått i uppdrag att ta fram en modell för hur man skapar incitament för läkemedelsindustrin att ta fram nya antibiotika. Modellen ska presenteras vid ett möte i Stockholm den 17 september.

Vid ett seminarium gav professor Otto Cars från Uppsala en alarmerande bild, som ministrarna också fick del av.

– Vi har en kopiös felanvändning av antibiotika i hela världen, inte minst i fattiga länder, sa Otto Cars. Det ger resistenta bakterier, och det sker också en överföring av resistens mellan olika typer av bakterier. Och vi lever i en globaliserad värld, där vi reser mycket och tar med oss våra bakterier.

Antalet nya antibiotika har minskat i 40 år. Otto Cars menar att samhället och EU måste lägga in pengar för att dela de ekonomiska riskerna med läkemedelsindustrin.

– Det handlar huvudsakligen om finansiella överväganden i läkemedelsindustrin. Nya antibiotika är svårt och därför dyrt att ta fram. Samhället måste trycka fram forskning och dra fram en marknad, sa Otto Cars.

Ett annat ämne under ministermötet är den nya influensan H1N1, som fortsätter att spridas över världen. Beredskapen är olika god i olika länder, exempelvis när det gäller vaccin. Sverige har avtal om vaccinproduktion, andra har det inte.

– De som ännu inte har upphandlat vaccin kanske ska göra det samlat. En del länder vill också ha en gemensam pott, sa folkhälsominister Maria Larsson vid kvällens presskonferens.

– Men icke-medicinska åtgärder, som att tvätta händerna och att stanna hemma när man är sjuk, är också viktiga.

EU:s hälsokommissionär Androulla Vassiliou sa att man också börjat diskutera om EU:s solidaritetsfond kan användas för att hjälpa länder som hamnat på efterkälken, men nämnde inga belopp. I oktober hålls ett extra ministerrådsmöte om influensaläget.
Under tisdagen ska den kontroversiella frågan om patientrörlighet inom EU dryftas.
 

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: AP

Israelisk diplomat skadad i explosion

Bomber utanför ambassader. En diplomat skadades vid en explosion utanför Israels ambassad i Dehli, samtidigt hittades en bomb i Georgien.

Foto: Scanpix

Semenya vill lämna hela könsfrågan

Diskussionen om hennes kön är avslutad. Caster Semenya, 21, könstestades och stängdes av från allt tävlande i elva månader.

Så ser din chef vad du gör på Facebook

Allt vanligare med kontroller av jobbsökande. Fyra av tio rekryterare gör kontroller på sociala medier när de ska anställa ny personal.

Detta kollar chefen mest. Hela listan på bakgrundskontrollerna.

Så gör företagen kontroll. Se grafiken på vad företagen vill veta.

Är du rädd för att chefen ser din Facebookprofil?

Foto: Scanpix

Iphone sämst i test vid minusgrader

Inte bästa valet. Iphone 4S rekommenderas inte om du vill använda mobilen utomhus på vintern.

Hela listan. Osmarta mobiler mest köldtåliga.

Foto: EPA/Scanpix

Storflygplats hotad – terminaler utrymda

En person gripen. En av Europas största flygplatser, evakuerades vid lunchtid på måndagen på grund av ett bombhot.