Säpo träffade de fyra svenskarna strax efter att de hade landat på Arlanda sent på lördagskvällen.
”Ja, vi hade ett frivilligt samtal med dem igår”, bekräftar Patrik Peter, presstalesman på Säpo.
Vid 22-tiden på lördagskvällen anlände Mehdi Ghezali, Munir Awad, Safia Benaouda och hennes tvååriga son till Arlanda. Direkt efter landningen tog Säpo kontakt med svenskarna för ett samtal.
– Ja, vi hade ett frivilligt samtal med dem igår. Vi var intresserade av deras bild av vad som hänt, säger Patrik Peter.
Enligt Peter var samtalet ett rent rutinsamtal och han betonar att det inte öppnats någon förundersökning mot svenskarna.
Varför pratade ni med dem direkt på Arlanda?
– Vi tyckte det var den mest praktiska lösningen att prata med dem direkt. Men jag vill återigen betona att det var ett frivilligt samtal, säger Peter som inte vill säga något om vad som sades under samtalet.
– Jag kan inte gå in på några som helst detaljer.
I vanliga fall kommenterar inte Säpo fall som berör enskilda personer. Enligt Patrik Peter har man dock gjort ett undantag i det här fallet eftersom uppmärksamheten kring de fyra svenskarna varit så massiv.
Liksom på lördagen talade DN.se med Mehdi Ghezalis pappa som på söndagen bekräftade att han träffat sin son. Han ville dock inte kommentera mötet vidare.
– Jag har ingenting att bjuda på. Vi är trötta. Sluta nu.