– Fullständigt horribelt av Säpo, säger deras advokat Tomas Rothpfeffer.
Under mer än tio år har Nackaparet Peter Karlsson och Katarina Larsson levt under hot från nynazistiska grupperingar. I juni 1999 hade någon placerat en bomb under deras bil. Peter skadades allvarligt och parets åttaårige son fick splitterskador.
Därefter har hoten fortsatt. De har hängts ut på nynazistiska hemsidor och familjen har vid flera tillfällen tvingats flytta till hemlig adress. Under senare år har de känt sig särskilt hotade av Hampus Hellekant, dömd för mord på syndikalisten Björn Söderberg. Hampus Hellekant, som numera heter något annat, ingick i den grupp nynazister som kartlade Peter och Katarina före bombdådet. Han blev villkorligt frigiven 2007.
Därför blev de mycket förvånade när personal från Säpos författningsskydd i september i år lade fram ett förslag om en uppgörelse mellan dem och Hellekant.
– De sade att han har blivit en annan människa, berättar Katarina Larsson.
Peter berättar att Hellekant hade sökt upp Säpos författningsskydd.
– Hellekant hade berättat att han hade oss i huvudet 24 timmar om dygnet. Nu ville han träffa oss. Han hade två krav. För det första skulle vi stoppa artiklar om honom. För det andra skulle vi inte sprida information om honom till vänstern.
Han och Katarina Larsson uppfattade det som att Säpo tyckte att det var en bra idé med en uppgörelse.
– Vi frågade varför han har oss i huvudet och vad vi har gjort honom, berättar Peter.
De vände sig till kriminalinspektör Eiler Augustsson, som utredde mordet på Björn Söderberg, för att be om råd. Han har vid några tillfällen medlat mellan dömda brottslingar och deras offer.
– Det har handlat om personer som har ångrat sina brott. Där har det fungerat bra, berättar han.
Men Säpo uppskattade inte att Nackaparet hade bett utomstående om råd.
– Strax därefter meddelade Säpo utan någon motivering att medlingen är avblåst, berättar Peter.
Hampus Hellekants advokat Kerstin Koorti meddelar att hennes klient inte är intresserad av att ge några kommentarer. För Aftonbladet har Hellekant i oktober berättat att han har sökt en uppgörelse. ”Detta är tyvärr en personlig konflikt som jag gärna hade sett en lösning på: jag har också försökt få en lösning till stånd av Peter Karlsson men avvisats av denna”, skrev Hellekant som hävdar att han nu har lämnat nazismen.
Säpos presstalesman Patrik Peter säger till DN att Säpo inte vill kommentera enskilda ärenden.
– Generellt jobbar vi mycket med förebyggande verksamhet och olika former av samtal med folk. Medling kan vara en bra metod att lösa en konflikt, om det finns förutsättningar, säger Patrik Peter.
Nackaparets advokat Tomas Rothpfeffer är mycket kritisk till Säpos agerande.
– Jag tycker det är fullständigt horribelt att Säpo kan inlåta sig i sådant här schackrande med människor som befinner sig i en utsatt situation, säger han.
Dennis Töllborg, professor i rättsvetenskap i Göteborg, säger att han aldrig tidigare hört talas om att Säpo försökt medla i en liknande situation.
– Det är i och för sig positivt om Säpo försöker minska hoten mot utsatta personer. Men det är sanslöst om de ställer upp på sådana krav från Hellekant, säger Dennis Töllborg.