Säpo och förundersökningsledare Agnetha Hilding Qvarnström träffade på onsdagen pressen för att informera om det aktuella utredningsläget gällande självmordsdådet av Taimour Abdulwahab i Stockholm den 11 december 2010.
– Det är ett dåd som vi tror oss veta var tänkt att ha en mycket större omfattning än vad som blev, sade åklagare Agnetha Hilding Qvarnström.
– Ett stort bekymmer är så klart att den person vi helst av allt vill prata med, han finns inte vid livet. Därför blir många frågor obesvarade.
Hon berättade att Abdulwahab flög till Sverige från England den 19 november 2010 och att han därefter bodde hos sin familj i Tranås fram till den 11 december då han tog bilen till Stockholm.
På en övervakningsfilm visades Abdulwahab på en bensinstation i Herrbeta, mellan Tranås och Stockholm.
– Här ser man honom, lite rund om magen. Redan under bilfärden tror vi att han har bomben på sig, sade Hilding Qvarnström.
Var och när bomben monterades vet man däremot inte; det finns en tidslucka på runt 40 minuter från att han lämnade Tranås till dess att han ankom till bensinmacken som inte Säpo har någon information om.
Abdulwahab ska sedan ha parkerat sin bil på Olof Palmes gata klockan 16.15. Från då och fram till 16.40 skickade han ljudfiler till TT, Säpo, sin mamma i Tranås och sin fru i England.
Under hela tiden ska han ha varit ensam, enligt Hilding Qvarnström.
Tio minuter efter att han skickade filerna inkom det första samtalet till Räddningstjänsten om den brinnande bilen.
På videobilder som visades på presskonferensen kunde man se hur fyrverkeripjäser slog ut från det brinnande fordonet.
Åklagaren visade också upp bilder på den utbrända bilen och sade att man i den hittat en outlöst bomb, tillverkad av en tryckkokare. Man hittade också en walkie-talkie.
– Han skulle starta en brand och när det var en folksamling vid bilen skulle han utlösa bomben med hjälp av en walkie-talkie. Det var något som inte fungerade och istället blev det en brand i bilen, säger Hilding Qvarnström.
Hon berättade också hur bomberna som Abdulwahab bar på sig var byggda.
På magen hade han en tryckkokare fylld med tre–fyra kilo sprängmedel, och i en ryggsäck hade han ytterligare en tryckkokare samt aluminiumflaskor fyllda med sprängmedel.
Men endast tryckkokaren på magen detonerade och dödade gärningsmannen.
Om bomben hade fungerat som Abdulwahab velat hade skadan blivit betydligt större, enligt åklagaren.
– Sprängkraften av det, utan att vara någon expert, får antas vara omfattande, sade Hilding Qvarnström.
– Det vi kan konstatera är att det var mycket folk på Drottninggatan vid tidpunkten. Sedan kan vi bara ana vad som hade kunnat hända, hur många som kunde ha dödats.
Säpos generaldirektör Anders Danielsson sade att Taimour Abdulwahab agerade på egen hand – åtminstone vid själva dådet.
– Utredningen har inte visat något annat än att gärningsmannen var ensam vid brottsplatsen, sade Danielsson.
– Vi arbetar fortfarande med frågan om han har stöttats ekonomiskt, logistiskt eller ideologiskt.
Huruvida han ingick i en större terrororganisation är fortfarande oklart.
– Men vi har inga belägg för att han tillhörde al-Qaida Irak.
I Skottland pågår en utredning mot den häktade Nasserdine Menni, som har berättat hur han och Abdulwahab känt varandra sedan 2003 och planlagt sina aktioner i åratal.
Men åklagaren sade på presskonferensen att man avvaktar den skotska utredningen innan man vill uttala sig.
På frågan om de nya uppgifterna att det ska ha funnits en man som dokumenterade och fotograferade den döde gärningsmannen, svarade Agnetha Hilding Qvarnström:
– Det finns ingen uppgift som talar för det i utredningen. Däremot fanns en person framme och tog bild med sin mobilkamera.
Bakgrund:
Taimour Abdulwahab sprängde sig till döds på Bryggargatan i Stockholm lördagen den 11 december 2010.
Några minuter tidigare hade han satt eld på sin bil, parkerad i korsningen Olof Palmes gata och Drottninggatan.
För polisen stod det snabbt klart att det var ett självmordsdåd, och Säpo rubricerade händelserna som terroristbrott.
En av polisens teorier har varit att han var på väg mot en större folkmassa, och att han av misstag utlöste den sprängladdning han hade monterat på kroppen.
Strax före dådet skickade Abdulwahab ett hotmejl till Säpo och några nyhetsredaktioner, bland andra nyhetsbyrån TT, där han talade om att det var ”dags att slå till” och hänvisade till att profeten Muhammed kränkts av Lars Vilks rondellhundsteckning, att Sverige hade en trupp i Afghanistan och att Sverige förtryckte muslimer.
I mitten av januari sade Säpochefen Anders Danielsson att det kanske aldrig skulle gå att fastslå om Taimour Abdulwahab haft någon eller några till sin hjälp men under tisdagen sade Säpo att han med största sannolikhet agerade ensam.