Säsongens kallaste natt hittills

Publicerad 2011-10-09 09:01

Foto: AP

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Natten till söndagen föll termometern under tio minusgrader för första gången i höst. Säsongsrekordet sattes i Latnivaara i norra Lappland. Frost var det ända nere i Skåne.

Höstens tidigare lägsta notering var minus 6,1 i jämtländska Börtnan i fredags. Natten till söndagen gav den kraftiga värmeutstrålningen tvåsiffriga minustemperaturer i norra Lappland. Nytt köldrekord för säsongen stod Latnivaara för med –11,1 grader, enligt SMHI.

I Svealand var Grundforsen i norra Dalarna kallast i natt med 5,8 minusgrader, och i Götaland gjordes bottennoteringen i det kända köldhålet Hagshult i Småland: –3,7. Men ända nere i Skåne var det frost. Ljungbyhed noterade en minusgrad jämnt.

Kommande nätter blir det förmodligen inte lika kallt, för nu kommer flera nederbördsområden in från väster.

Redan nu på söndagsmorgonen mulnar det i västra Sverige. Regn är att vänta – i nordligaste Sverige och i fjällen snö. SMHI har utfärdat en varning för hård vind med snödrev i fjällen. I östra Sverige dröjer regnet till kvällen.

I början av den kommande veckan blir det ostadigt med regn och regnskurar, eller i norr snöbyar.

– Vi har en högtryckstendens onsdag till fredag. Det ser ut att komma in mer snö på fredag i Norrland, men inte i södra Sverige. Sedan är det osäkert hur det blir nästa helg, säger Emil Björk på SMHI.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

FN-kritik efter den blodiga massakern

Även Ryssland står bakom FN-uttalandet. Efter söndagens krismöte fördömde ett enigt säkerhetsråd Syriens regering ”i starkast möjliga ordalag”. 9 4 tweets 5 rekommendationer

Rysk tvivel på regimens skuld. Dödstalet efter massakern steg. 22 5 tweets 17 rekommendationer

DN:s huvudledare 28/5. ”Vapenvilan blir en belastning.”

Foto: Scanpix Arbetsmarknadsminister Hillevi Ekström.

Ministrar prickas i rapport

Engström kritiseras hårdast av KU. Även infrastrukturminister Catharina Elmsäter-Swärdh och tidigare näringsminister Maud Olofsson prickas. 6 0 tweets 6 rekommendationer

Foto: AFP Apples vd.

Manliga chefer bedöms hårdare

Ny studie. Män som har chefspositioner och som begår misstag bedöms hårdare än sina kvinnliga kollegor.

Foto: AP

”Finns risk för en total euro-kollaps”

Om man ska tro naturens ekosystem. Ett grekiskt utträde ur eurozonen kommer inte att förhindra att krisen sprider sig, enligt vetenskapsmän. 33 6 tweets 27 rekommendationer

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan