Sverigedemokraterna satsar stort på nästa års val. 19 miljoner tänker partiet lägga ner på i första hand brevutskick och reklam i TV4.
Det är betydligt mer än vad riksdagspartierna Miljöpartiet, Vänsterpartiet och Kristdemokraterna har satt av till sina valkampanjer, skriver Svenska Dagbladet.
MP räknar med sju miljoner och V med nio. Var KD hamnar är inte klart ännu, men förra gången använde partiet mellan elva och tolv miljoner.
Att SD:s valbudget är så stor kan kompensera något av det faktum att man som förhållandevis litet parti, dessutom utanför regering och riksdag, inte får lika stort medialt utrymme.
Samtidigt säger valforskaren Peter Esaiason på Göteborgs universitet till SvD att storleken på ett partis kampanjbudget inte påverkar valutgången så mycket.
SD:s valpengar kommer från lokalföreningar, medlemslån, medlemsavgifter och donationer, uppger partiet. Dessutom utgår statligt partistöd. Förra året var det 999 900 kronor.
Större delen av partiets valbudget ska gå till utskick till landets samtliga hushåll och till SvD säger Jimmie Åkesson att cirka 3 miljoner kronor ska gå till köp av reklamplats i TV4.
Övriga riksdagspartier spenderade avsevärt mycket mer pengar under förra valkampanjen. Centerns och Socialdemokraternas valbudgetar var då 50 miljoner kronor, Moderaternas 36 miljoner kronor och Folkpartiernas 28 miljoner kronor.
På fredagen inleds Sverigedemokraterna landsdagar, partiets högsta beslutande organ. Efter att inte ha hittat någon som ville hyra ut lokal till mötet i Göteborg hamnade partiet i Ljungbyhed i Klippan där SD fick 7,5 procent av rösterna i förra valet.