SD ville stoppa antirasism-projekt

Publicerad 2012-05-25 08:01

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Fjolårets temadagar om rasism har varit så framgångsrika att Sjöbo kommun vill stötta ungdomsprojektet varje år.

Men Sverigedemokraterna anser inte att det finns rasism på skolorna i Sjöbo och protesterar mot det kommunala stödet i en motion, skriver Ystads Allehanda.

– Jag tycker dagarna mest var flum, sade Lars-Wilhelm Larsson (SD) på kommunfullmäktigemötet, rapporterar tidningen.

SD:s motion stöddes av Sjöbopartiet, men mötte stort nederlag i fullmäktige.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto:Pontus Lundahl, Hasse Holmberg/Scanpix

Alkohol ökar riskerna dramatiskt. Midsommar är en av årets absolut farligaste trafikhelger. Här är vägarna du bör undvika att köra.

 

18 miljoner resenärer har fått säga sitt om vilket flygbolag som är det bästa i världen. Och vinnaren var nöjd. ”Något att vara stolt över.” 2 0 tweets 2 rekommendationer 0 rekommendationer

Foto:Scanpix
Foto:Carlos Osorio/Richard Sheinwald/AP Jimmy Hoffa (infälld).

Cementplatta. Den ökände fackföreningsledaren attackerades med en spade och begravdes sedan på en gård i Detroit, hävdar FBI:s källa.

Annons:

Läs om hur Spotify erövrade världen

Teckna prenumeration! Hela Dagens Nyheter i din mobil, surfplatta eller dator.

Annons:
Annons:
Annons:
Annons: