”Serieskytten liknar Breivik”

Publicerad 2011-10-03 09:27

Foto: Anders Hansson Professor Sten Levander har studerat Anders Behring Breivik och serieskytten i Malmö.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Malmö. Det finns gemensamma drag mellan serieskytten i Malmö och den norske massmördaren Anders Behring Breivik. Det säger professor Sten Levander som gjort hundratals rättspsykiatriska undersökningar fram till sin pensionering för tre år sedan.

En vecka innan den misstänkte ­serieskytten greps gjorde Sten Levander en egen gärningsmannaprofil på honom, bara byggd på de gärningar som han var misstänkt för.

– Den stämde ju ganska bra in på den person som sedan häktades för brotten.

”Det handlar om en mycket ensam person på mellan 25 och 35 år, möjligen ett par år äldre”, skrev ­Levander i sin profil. Den misstänkte­ mannen var 38 år när han greps och har i den lilla sinnesundersökning som gjorts själv sagt att han är mycket ensam.

Har Breivik och serieskytten i Malmö­ samma motiv för sina gärningar?

– De anser sig ha mandat från en högre makt att göra vad de gjort, ”vad som måste göras”. I Breiviks fall har det gått över i ett vanföreställningssyndrom som passerat gränsen till sinnesjukdom. Lasermannnen ansåg också att han hade ett gudomligt uppdrag att städa världen.

– De är ensamvargar, inte insatta i någon organisation eller kyrka, de ser sig som agenter med ett högre uppdrag från en gud eller motsvarande myndighet. I bakgrunden finns en fantasi om renhet och överlägsenhet och ett förakt för svaghet, allt det där fascistiska tankegodset.

Breivik attackerade först regeringskvarteren i Oslo och sedan de socialdemokratiska ungdomarna.

– Han var övertygad om att invandrare och Socialdemokrater var de främsta hindren för den ”renhet” han ville uppnå. Att spränga regeringskvarteren var hans sätt att visa sitt förakt för landets ledning som öppnat landet för invandrare. Och sedan ta livet av partiets framtid.

Sten Levander anser att både Breivik och serieskytten lider av autismspektrumstörningar, som kanske övergått i aspergers syndrom.

Var det en njutning för Breivik och serieskytten att utöva sitt våld?

– Våldet var nödvändigt för dem, men också attraktivt i sig. Förakt för svaghet är kärnan i fascismen. Då finns det också en triumf i att förnedra­ en svagare motståndare genom att skada eller döda denne. De anser att ett antal individer måste bort för att de ska uppnå sina högre mål, men jag tror också att de njöt av sitt agerande.

Är det någon skillnad mellan Breivik och serieskytten?

– Breivik tänker stort och har passerat gränsen för galenskap. Han är sjukare än serieskytten, mycket sjukare.

Vad är det för skillnad mellan att utlösa en bomb som dödar ett antal människor och att öga mot öga skjuta ihjäl 69 människor, en efter en?

– Om man inte anser att offren är kännande, levande varelser som en själv, är det ingen skillnad. Breivik ansåg att hans offer bara var människoliknande undermänniskor, en annan sort. Inte ”vår” sort. Det är som en person med fobier mot spindlar. Han kan vara ömsint mot allt och alla utom mot spindlar. Han är en renhållningsarbetare när han trampar ihjäl dem.

Finns det fler serieskyttar och Breivikar därute?

– Ja, det gör det. Men de är mycket ovanliga. Riskbedömningsinstrument är fullkomligt meningslösa. Skulle man göra ett signalement fick man ta in tusentals positiva som skulle stämma in på beskrivingen. Men de flesta skulle aldrig göra en fluga förnär. Man kan inte hitta dem förrän det är för sent. Det får vi leva med.

Vilket vore det värsta straffet för Breivik?

– Att han hålls fortsatt isolerad så han inte har någon plattform för sitt budskap.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Webb-TV

”Inte viktigt att ta ut fastighetsskatt”

Flera nya ansikten i Löfvens lag. Magdalena Andersson, nu överdirektör på Skatteverket, blir ny ekonomiskpolitisk talesperson.

DN:s Maria Crofts om laget: ”Löfven kopierar Reinfeldt”.

Foto: Petr David Josek) / AP

Magproblem för Northug

Inför Vasaloppet. Norrmannen avbröt ett träningsläger i Italien och flög hem efter några dagars problem. Han ska läkarundersökas.

Foto: Alamy

Fick vänta ett år på cancerbehandling

Kvinna fick besked om bröstcancer. Sedan tog det ett år till att hon remitterades vidare. Onödigt lidande, konstaterar Socialstyrelsen.

Foto: Cpl Joe Blogs / MOD/AFP 13 misstänkta pirater tillfångatas utanför Somalias kust i januari.

Nu ska piraterna stoppas

Toppmöte om Somalia. Piratverksamheten utanför Afrikas horn är ett av problemen som diskuterades av världens ledare.