Post till myndigheten Sida i Stockholm tar en omväg. Via Visby. Det tar tre dagar för ett brev från UD på Gustav Adolfs Torg till Sida på Valhallavägen att komma fram, en sträcka på drygt två kilometer.
Gotland drabbades hårt när riksdagen för fem år sedan klubbade igenom att lägga ned en tredjedel av försvaret. Därför beslutade den dåvarande regeringen 2006 att ön skulle kompenseras med arbetstillfällen som plåster på såren för regementsnedläggningarna.
Förutom Riksantikvarieämbetet och Riksutställningar utlokaliserades biståndsmyndigheten Sidas enhet som hanterar post och inkommande handlingar, och varje år flygs omkring tre ton post mellan huvudkontoret och Gotland.
Kostnaderna för frakten från fastlandet till Gotland och tillbaka blir omfattande i såväl tid, pengar som miljöpåverkan, skriver tidningen Riksdag & Departement.
Ett brev som skickas från utrikesdepartementet till Sida flygs alltså till och från Gotland, trots att avståndet i Stockholm bara är lite över två kilometer. Sida räknar med att posten försenas med ett dygn.
- Dag ett skickas brevet till Visby. I princip borde vi då få det utdelat här på Valhallavägen dagen därpå, men nu blir det i stället dag tre, säger Dag Lanerfeldt, chef för avdelningen IT och intern service vid Sida, till Riksdag & Departement.