Kall ånga pyser ut när läkaren Ulf Zackrisson försiktigt lyfter på locket till den silverfärgade frystanken. Här i ångan ligger ungefär hundra äggceller nedfrysta till 196 minusgrader med hjälp av flytande kväve. Äggen har plockats från äggstockarna hos ett tiotal kvinnor från hela landet.
– De flesta kvinnorna är mellan 30 och 40 år, de är singlar och känner sig stressade av den biologiska klockan. De är oroliga för sin fertilitet och vill få några år till på sig att hitta en partner, säger Ulf Zackrisson, som är gynekolog på Nordic IVF Center i Göteborg.
Den privata kliniken är den första i landet som erbjuder äggfrysning för friska kvinnor, men fler kliniker är på gång. Intresset för så kallad social äggfrysning är stort, enligt Ulf Zackrisson.
– Hittills har vi utrett ett trettiotal kvinnor och vi får många samtal från kvinnor som vill veta mer. Jag tror att det här kommer att bli ganska vanligt om några år.
En kvinnas fruktsamhet minskar redan från 30-årsåldern. Efter 35 års ålder sjunker den kraftigt.
De flesta kvinnor har sedan liten chans att bli med barn på naturlig väg efter 40. Det beror på äggen, som både är för få och har för dålig kvalitet. Risken blir därför stor för kromosomskador och missfall.
Därför rekommenderar de flesta forskare att ägg som ska frysas helst bör plockas när kvinnan är runt 30 år.
Den nya frysmetoden kallas vitrifiering och innebär att obefruktade ägg fryses ned till 196 minusgrader på en bråkdel av en sekund. Men först har de torkats ut en aning för att undvika att iskristaller bildas i äggcellerna. Det gör att de fungerar lika bra som färska ägg vid provrörsbefruktning.
– Nio av tio ägg klarar att tinas upp, säger Ulf Zackrisson.
Sedan tidigare fryser man ned både spermier och embryon (befruktade ägg) av medicinska skäl, till exempel inför en cancerbehandling.
Men nu kan alltså friska ensamstående kvinnor för första gången frysa ned sina ägg.
Sedan mitten av 2000-talet har omkring 1.200 barn fötts med den nya metoden, dock inga i Sverige.
Hittills visar studierna att chansen att bli gravid och sedan föda ett friskt barn är lika stor oavsett om man använder frysta eller färska ägg i en provrörsbefruktning.
Det finns inga tidsgränser för hur länge äggen får lagras i frysen. Ulf Zackrisson anser att den övre åldersgränsen för ägguttagning bör vara 40 år och 45 år för användningen av äggen i provrörsbefruktning.
Outi Hovatta, som är professor vid Karolinska institutet, är rädd för att 25-åriga kvinnor nu ska frysa sina ägg.
– Det är ju faktiskt en gynekologisk åtgärd. Fler borde skaffa barn tidigare i stället. Med den svenska föräldraförsäkringen går det ju faktiskt att kombinera barn och jobb. Själv fick jag fyra barn, det första när jag var 24 år och samtidigt blev jag specialistläkare. I dag är jag professor så det har ju gått rätt bra för mig ändå, säger hon.
I England har omkring 1.000 kvinnor hittills fryst ner sina ägg för framtida behov.
– Förr jobbade kvinnor, gifte sig och sedan blev barnen grädden på moset. I dagens konsumtionssamhälle vill vi först resa, köpa hus och prylar. Barnen är den enda ”varan” eller ”upplevelsen” som vi medvetet skjuter på tills det är nästan för sent, säger den brittiska fertilitetsläkaren och forskaren Gillian Lockwood till DN.