Vilks-misstänkta släpptes

Uppdaterad 2011-12-28 19:00. Publicerad 2011-12-28 06:57

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

De tre män som åtalats för att ha planerat att mörda Lars Vilks släpptes direkt efter rättegången. ”En rak örfil mot åklagaren”, säger advokat Ulf Ahlstedt, som försvarar en av männen. Lars Vilks är inte förvånad.

När männen greps på Göteborgs centralstation, sent på kvällen den 10 september, var de misstänkta för förberedelse till terrorbrott. Anklagelsen ändrades snart till att de förberett sig för att mörda konstnären Lars Vilks på en utställning i Röda stens konsthall.

Men när rättegången avslutats på onsdagen, gav Göteborgs tingsrätt en signal om hur man ser på det resonemang som lagts fram av vice chefsåklagare Agnetha Hilding Qvarnström. Männen, som hävdar att de är oskyldiga, sattes på fri fot i väntan på att domen avges den 20 januari.

Det tyder på att rätten lutar åt en annan bedömning än åklagaren — som inte ville ge någon åsikt om frisläppandet.

– Jag vill gärna läsa vad de säger och skriver innan jag kommenterar, säger Hilding Qvarnström om tingsrättens beslut.

Är du besviken?

– Nej, det är inte så man känner.

Männens advokater har hela tiden varit kritiska mot åklagarens agerande, och ansett att den bevisning som presenterats varit svag.

– Det är en enorm utredning och vi har lagt ned kolossalt arbete i detta. Det är klart om allmänheten undrar när resultatet blev detta, säger Ulf Ahlstedt.

– Var det inte någon som liksom kunde viska i åklagarens öra tidigare att det kanske inte håller, tillägger han.

I sin bevisning har Agnetha Hilding Qvarnström bland annat hänvisat till avlyssnade telefonsamtal där männen påstås planera mordet.

– De avlyssnade samtal som det hänvisas till är alldeles för otydliga för att man ska kunna dra några slutsatser, anser Ulf Ahlstedt.

Advokat Thomas Olsson, som inte varit inblandad i denna rättegång, men har erfarenhet av tidigare terrormål, tycker att Säpo och åklagarna bör omvärdera sina arbetsmetoder.

– Om man gång på gång övertolkar avlyssnade samtal visar det att det finns en risk med den här övervakningen, säger han.

Lars Vilks själv är inte förvånad över att de tre männen har släppts.

– Det var mitt tips från början, att jag inte trodde att de skulle kunna fällas. Det är otroligt svårt att fälla någon med en sådan här kavalkad av indicier. Det är något som inte stämmer, men det håller inte i en rättegång, säger konstnären.

Han var inte närvarande under rättegången, men medverkade via videolänk.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

FN-kritik efter den blodiga massakern

Även Ryssland står bakom FN-uttalandet. Efter söndagens krismöte fördömde ett enigt säkerhetsråd Syriens regering ”i starkast möjliga ordalag”. 9 4 tweets 5 rekommendationer

Rysk tvivel på regimens skuld. Dödstalet efter massakern steg. 22 5 tweets 17 rekommendationer

DN:s huvudledare 28/5. ”Vapenvilan blir en belastning.”

Foto: Scanpix Arbetsmarknadsminister Hillevi Ekström.

Ministrar prickas i rapport

Engström kritiseras hårdast av KU. Även infrastrukturminister Catharina Elmsäter-Swärdh och tidigare näringsminister Maud Olofsson prickas. 6 0 tweets 6 rekommendationer

Foto: AFP Apples vd.

Manliga chefer bedöms hårdare

Ny studie. Män som har chefspositioner och som begår misstag bedöms hårdare än sina kvinnliga kollegor.

Foto: AP

”Finns risk för en total euro-kollaps”

Om man ska tro naturens ekosystem. Ett grekiskt utträde ur eurozonen kommer inte att förhindra att krisen sprider sig, enligt vetenskapsmän. 33 6 tweets 27 rekommendationer

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan