Sju bilar i seriekrock på motorväg

Uppdaterad 2012-02-05 16:12. Publicerad 2012-02-05 14:14

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Åtta personer fick föras till sjukhus efter en seriekrock på riksväg 40 utanför Bollebygd på söndagen. En person som var fastklämd har förts med helikopter till Sahlgrenska universitetssjukhuset med svåra skador.

Olyckan, som ägde rum i en nedförsbacke vid Grönkullenmotet, inträffade vid 14-tiden nära Statoilmacken på motorvägen, riksväg 40, utanför Bollebygd i riktning mot Göteborg.

Två av de skadade har förts till Sahlgrenska universitetssjukhuset i Göteborg och sex till Södra Älvsborgs sjukhus i Borås. Bland dem finns en man i 50-årsåldern som klagade över bröstsmärtor efter att ha blivit träffad av krockkudden.

– Dessutom har en person suttit fastklämd, men det är ännu oklart om någon person har livshotande skador, uppgav Thomas Fuxbo, presstalesman vid Polismyndigheten i Västra Götaland på söndagseftermiddagen.

Den fastklämde har förts i ambulanshelikoper till Göteborg.

– Jag har ännu inga uppgifter om skadeläget för den personen. Men en helikoptertransport tyder på svåra skador, säger Anders Johansson jourhavande inre befäl på Södra Älvsborgs räddningstjänst.

Totalt uppges tio personer vara inblandade i olyckan där sju bilar har kört in i varandra.

– Det är halt på platsen, vilket kan ha spelat in, men vi vet ännu inte vad olyckan berodde på, säger Anders Johansson.

Under räddningsarbetet leddes trafiken om längs gamla Göteborgsvägen genom Bollebygd. Vid 16-tiden var samtliga bilar transporterade från platsen men det var mycket halt på vägen och en saltbil är beställd. Polisen räknar med att riksvägen åter ska öppnas före klockan 17.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

FN-kritik efter den blodiga massakern

Även Ryssland står bakom FN-uttalandet. Efter söndagens krismöte fördömde ett enigt säkerhetsråd Syriens regering ”i starkast möjliga ordalag”. 9 4 tweets 5 rekommendationer

Rysk tvivel på regimens skuld. Dödstalet efter massakern steg. 22 5 tweets 17 rekommendationer

DN:s huvudledare 28/5. ”Vapenvilan blir en belastning.”

Foto: Scanpix Arbetsmarknadsminister Hillevi Ekström.

Ministrar prickas i rapport

Engström kritiseras hårdast av KU. Även infrastrukturminister Catharina Elmsäter-Swärdh och tidigare näringsminister Maud Olofsson prickas. 6 0 tweets 6 rekommendationer

Foto: AFP Apples vd.

Manliga chefer bedöms hårdare

Ny studie. Män som har chefspositioner och som begår misstag bedöms hårdare än sina kvinnliga kollegor.

Foto: AP

”Finns risk för en total euro-kollaps”

Om man ska tro naturens ekosystem. Ett grekiskt utträde ur eurozonen kommer inte att förhindra att krisen sprider sig, enligt vetenskapsmän. 34 6 tweets 28 rekommendationer

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan