Sjukhuschefer fick lönelyft

Publicerad 2010-07-31 14:33

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Biträdande sjukhuschefen vid Skånes universitetssjukhus fick en löneförhöjning på 34 500 kronor i månaden. Totalt fick 21 chefer vid sjukhuset sin lön höjd med i snitt 21 procent, rapporterar Sydsvenskan. Samtidigt räknar Region Skåne med ett underskott på minst en halv miljard under året och såväl politikerarvoden som löner till förvaltningschefer kommer att ligga stilla.

Regiondirektören Sören Olofsson säger att han har jämfört med lönerna vid andra sjukhus och anser att den nya lönen är rimlig. På tidningens fråga om löneförhöjningen kan verka stötande svarar han:

– Det går att vinkla det så, men det är också stötande att inte ha lika lön för lika arbete.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: AP/AFP Demonstrationer i Madrid i samband med eurokrisen och Moody's hemsida.

Flera länder får sänkta kreditbetyg

Spanien, Portugal och Italien. Kreditvärderingsinstitutet Moody's sänker nu ländernas betyg, som har påverkats av krisen i euroområdet.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: AP

Hamburgerjättarna vill ge grisar plats

McDonald's sällar sig till Burger King. Hamburgerkedjorna försöker nu få uppfödarna att ge suggorna ett bättre liv.

Foto: AP

Här är det vanligast med långa relationer

Stockholmare hamnar längst ned på listan i en ny Sifoundersökning, men två landskap utmärker sig vad gäller långa förhållanden. Här håller kärleken.

Sverige utvisade en utländsk diplomat

UD bekräftar för DN.se. Enligt nyhetsbyrån AP:s källor rör det sig om den näst högste diplomaten vid Rwandas ambassad som ska ha spionerat.