Hovrätten i Västra Götaland skärpte straffet för den 31-årige man och 26-åriga kvinna som kidnappat och utsatt en 44-årig man för tortyr i en stuga i Tjuvhult i Halland förra våren. De dömdes båda till nio års fängelse.
Gärningsmännen förde i mars förra året den 44-årige mannen till en stuga i Tjuvhult och tejpade fast honom vid en stol, skar av honom ena örat och flera tår. Därefter hällde de rinnande stearin i ett av hans ögon och misshandlade honom med en kofot. Den misshandlade mannen räddades senare genom ett anonymt samtal till SOS Alarm, sannolikt från kvinnan själv.
Halmstad tingsrätt dömde i höstas mannen och kvinnan till sex respektive åtta års fängelse för människorov och grov misshandel. Ytterligare två män åtalades för människorov, den ene dessutom för medhjälp till mordförsök. De fick två och ett halvt respektive tre och ett halvt års fängelse. Tingrättens dom överklagades av alla parter.
På torsdagsförmiddagen meddelade Göteborgs hovrätt att de beslutat att skärpa straffet för de båda gärningsmännen till nio års fängelse. Skälet var att mannen och kvinnan också ansågs vara skyldiga till ett tidigare försök att röva bort offret. Den man som dömdes till medhjälpt fick även sitt straff förlängt till fyra och ett halvt års fängelse. Offret ska få ett skadestånd på över 200.000 kronor.
Trots en omfattande polisutredning har inte något motiv klarlagts och eftersom de fanns begränsad teknisk bevisning byggdes stor del av åtalet på offrets berättelse.