Skärpta krav för sjukskrivningar

Publicerad 2008-03-02 22:47

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

På måndagen börjar landets läkare använda sig av nya riktlinjer för hur länge patienter med olika diagnoser ska sjukskrivas. Samtidigt ändras arbetsuppgifterna för de kritiserade försäkringsläkarna.

Tidigare har det inte funnits några centrala rekommendationer för läkarna att luta sig mot, och sjukskrivningstiderna för en och samma diagnos har varierat kraftigt.

- Läkarna har gått på magkänsla och kanske många gånger på vad patienten själv tycker, säger försäkringsdirektör Stig Orustfjord.

Från och med den 1 mars ska alla utgå från de tidsramar för olika diagnoser och åldrar som Socialstyrelsen har tagit fram. Läkarna ska fortfarande göra en individuell bedömning i varje enskilt fall, men om sjukskrivningstiden är längre än den rekommenderade ska detta motiveras.

Britt Arrelöv, sakkunnig i försäkringsmedicin på Stockholms läns landsting, är just nu ute i verksamheten och informerar om ändringarna.

- Läkarkåren har bett om att få stöd och är i grunden positivt inställd till rekommendationerna, men det finns en oro för hur de ska fungera i verkligheten, säger hon.

Specialister inom olika områden menar att systemet med fixa tidsramar är alltför fyrkantigt och att motiveringen i de enskilda fallen kan bli mycket tidsödande.

På flera håll ute i vårdverksamheterna har man inte lyckats uppdatera datorprogrammen och många läkare kommer, enligt Arrelöv, inte att ha tillgång till de nya intygen den 1 mars. Även informationsinsatserna ligger efter.

Sten Larsson, som är familjeläkare på Matteus kvartersakut i centrala Stockholm, är kallad till utbildning om de nya intygen i april. Då ska han redan ha använt dem i en månad. Men han är inte orolig.

- Jag tror inte att det kommer att bli så stor skillnad, säger han. Vi har alltid tillämpat en strikt sjukskrivningspolicy.

Försäkringskassan räknar med att de nya intygen kommer att lämna mindre utrymme för oklarheter och minska kassapersonalens behov av tolkningshjälp från de så kallade försäkringsläkarna.

Försäkringsläkarna har granskat behandlande läkares intyg för att bedöma om de styrker att patienten i fråga är oförmögen att arbeta och ska ha rätt till sjukpenning.

Detta har lett till att exempelvis ett sjukskrivningsintyg från en specialist i psykiatri kan ha överprövats av en försäkringsläkare som är ortoped, och kritiken mot systemet har varit hård. Nu byter Försäkringskassan strategi. Försäkringsläkarna döps om till "försäkringsmedicinska rådgivare". I stället för att i huvudsak granska intygen i efterhand ska de fokusera på att utbilda och informera i förväg.

- Vi måste öka samsynen mellan de praktiserande läkarna och oss, säger Orustfjord.

Vad detta egentligen innebär ställer sig Britt Arrelöv undrande inför.

- De här läkarna ska vara rådgivare åt sjukvården, men de arbetar inte utifrån sjukvårdens perspektiv, säger hon. De är anställda av kassan och arbetar utifrån dess perspektiv.

Helt försvinner heller inte efterhandsgranskningen.

- Vi kommer även i fortsättningen att titta på de ärenden som ser konstiga ut, säger Orustfjord.

Det förändrade arbetssättet kommer att innebära att en del av dagens 400 försäkringsläkare (tillsammans motsvarar deras arbetstid 170 heltidstjänster) får sluta.

Försäkringsläkare Gert Linenger är ändå positiv.

- Nu läggs tyngdpunkten på vårt externa jobb. Med Socialstyrelsens rekommendationer blir det här ett steg framåt, säger han.

Vad kommer ändringarna då att innebära för patienterna? Enligt Orustfjord är svaret kortare sjukskrivningstider.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

FN-kritik efter den blodiga massakern

Även Ryssland står bakom FN-uttalandet. Efter söndagens krismöte fördömde ett enigt säkerhetsråd Syriens regering ”i starkast möjliga ordalag”. 9 4 tweets 5 rekommendationer

Rysk tvivel på regimens skuld. Dödstalet efter massakern steg. 22 5 tweets 17 rekommendationer

DN:s huvudledare 28/5. ”Vapenvilan blir en belastning.”

Foto: Scanpix Arbetsmarknadsminister Hillevi Ekström.

Ministrar prickas i rapport

Engström kritiseras hårdast av KU. Även infrastrukturminister Catharina Elmsäter-Swärdh och tidigare näringsminister Maud Olofsson prickas. 6 0 tweets 6 rekommendationer

Foto: AFP Apples vd.

Manliga chefer bedöms hårdare

Ny studie. Män som har chefspositioner och som begår misstag bedöms hårdare än sina kvinnliga kollegor.

Foto: AP

”Finns risk för en total euro-kollaps”

Om man ska tro naturens ekosystem. Ett grekiskt utträde ur eurozonen kommer inte att förhindra att krisen sprider sig, enligt vetenskapsmän. 34 6 tweets 28 rekommendationer

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan