Klimatet

Skattefrågan ska avgöras den 15 juni

Publicerad 2009-05-22 22:38

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Den 15 juni ska riksdagen besluta i frågan om uttagsskatt för vindkraftskooperativ. "Det räcker att fyra av de borgerliga ändrar uppfattning för att rösta ner det här", säger Kent Persson (V).

Den 15 juni ska riksdagen ta beslut om regeringens klimat- och energiproposition. Med anledning av propositionen har V, MP och S lagt en gemensam motion och flera enskilda som föreslår att riksdagen begär att regeringen lägger fram förslag till ändring i inkomstskattelagen så att vindkraftskooperativ inte uttagsbeskattas.

– I vår gemensamma motion om energipolitiken tar vi upp frågan och kritiserar uttagsskatten. Det räcker att vi får med oss fyra borgerliga riksdagsledamöter, säger Socialdemokraternas energipolitiske talesman Tomas Eneroth.

Han får medhåll av Vänsterpartiets dito Kent Persson.

– Borg har varit kategorisk och sagt att här blir ingen ändring, men vi har tid på oss fram till den 15 juni och det räcker att fyra ändrar uppfattning, säger han.

Riksdagsledamoten Per Bolund (MP) säger att uttagsskatten egentligen bara är en principfråga.

– För den principen är man beredd att offra vindkraftskooperativen. Frågan kommer att komma upp till omröstning och jag tror att flera av de borgerliga vacklar i sin ståndpunkt.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

FN-kritik efter den blodiga massakern

Även Ryssland står bakom FN-uttalandet. Efter söndagens krismöte fördömde ett enigt säkerhetsråd Syriens regering ”i starkast möjliga ordalag”. 9 4 tweets 5 rekommendationer

Rysk tvivel på regimens skuld. Dödstalet efter massakern steg. 22 5 tweets 17 rekommendationer

DN:s huvudledare 28/5. ”Vapenvilan blir en belastning.”

Foto: Scanpix Arbetsmarknadsminister Hillevi Ekström.

Ministrar prickas i rapport

Engström kritiseras hårdast av KU. Även infrastrukturminister Catharina Elmsäter-Swärdh och tidigare näringsminister Maud Olofsson prickas. 6 0 tweets 6 rekommendationer

Foto: AFP Apples vd.

Manliga chefer bedöms hårdare

Ny studie. Män som har chefspositioner och som begår misstag bedöms hårdare än sina kvinnliga kollegor.

Foto: AP

”Finns risk för en total euro-kollaps”

Om man ska tro naturens ekosystem. Ett grekiskt utträde ur eurozonen kommer inte att förhindra att krisen sprider sig, enligt vetenskapsmän. 34 6 tweets 28 rekommendationer

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan