Skolinspektionen kritiserade i våras Haninge kommun för ”betygen” i förskoleklass. Trots länsrättens dom står den fast vid sin kritik och efterlyser en tydligare lagstiftning i frågan.
- Om man tittar på länsrättens dom säger den att domstolen gör en laglighetsprövning och att den inte bedömer lämpligheten i beslutet. Vi har prövat beslutet från andra utgångspunkter och tittat på lämplighet och skälighet också. Vi har gjort en annan prövning, säger Skolinspektionens chefsjurist Ingegärd Hilborn till DN.se.
Liksom länsrätten konstaterade Skolinspektionen att det inte finns någon reglering för skriftliga omdömen för förskoleklass.
- Sedan har vi gått vidare och gjort en bedömning utifrån hur systemet ser ut för förskoleklassen. Det finns inga mål att uppnå, det finns inga kursplaner för ämnen. Vi har tittat på det system som Haninge kommun hade då, där man tillämpade samma typ av betyg för förskoleklassen som för grundskolan. Då bedömde vi att det inte finns några förutsättningar att göra det för förskoleklassen, säger Ingegärd Hilborn.
Hon tycker att om det ska finnas betygsliknande omdömen för sexåringar så bör det förtydligas i lagen.
- Förskoleklassen är en skolform, men den har inte samma mål och läroplanen gäller inte fullt ut som för grundskolan.
- Jag skulle vilja se det som att länsrätten gör en mer begränsad prövning. Då kommer den fram till att det finns inget förbud, men sedan innebär inte det att allt är tillåtet.
Nu ska Skolinspektionen avvakta huruvida länsrättens dom vinner laga kraft, eller om den överklagas till kammarrätten.
- Sedan får man fundera på om man ska tydliggöra i lagen om det ska få finnas betygsliknande omdömen i förskoleklassen, säger Ingegärd Hilborn.
- Enligt vår tolkning är det okej att följa barnets kunskapsutveckling i förskoleklass, men det kan inte utformas med betygsliknande omdömen.