Skolinspektionen stänger friskola

Uppdaterad 2011-09-28 19:47. Publicerad 2011-09-28 18:01

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

En ny friskola i Göteborg stängs av Skolinspektionen efter bara fyra veckor. ”Verksamheten har varit kaosartad”, säger generaldirektör Ann-Marie Begler till TT. Hon tvivlar på att skolan kan öppna igen.

Enligt den egna hemsidan ska Fredens skola ha "språk och kultur" som profil. Skolinspektionens bedömning är att ambitionen har varit att driva en muslimsk friskola, med elever från hela Göteborg. Men något gick fel.

– Lärare rekryterades strax före skolstarten. Rektorn var inte på plats förrän efter två veckor. Då är det svårt att få en fungerande verksamhet, säger Ann-Marie Begler.

Anmälningar kom in, och inspektionen ryckte ut.

– Vi ser en rad problem. Kränkningar, slagsmål och en mycket otrygg tillvaro. Rektorn säger själv att han inte kan garantera barnens säkerhet. Undervisning uteblir. Många lärare har slutat, för att de inte tyckte det var en rimlig miljö att arbeta i, beskriver Begler.

Skolan har ett 60-tal elever upp till sjätte klass. De kommer att erbjudas plats i kommunala skolor.

Huvudmannen för Fredens skola driver även en förskola på en annan adress, som inte berörs av beslutet. TT har sökt huvudmannen för en kommentar.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

FN-kritik efter den blodiga massakern

Även Ryssland står bakom FN-uttalandet. Efter söndagens krismöte fördömde ett enigt säkerhetsråd Syriens regering ”i starkast möjliga ordalag”. 9 4 tweets 5 rekommendationer

Rysk tvivel på regimens skuld. Dödstalet efter massakern steg. 22 5 tweets 17 rekommendationer

DN:s huvudledare 28/5. ”Vapenvilan blir en belastning.”

Foto: Scanpix Arbetsmarknadsminister Hillevi Ekström.

Ministrar prickas i rapport

Engström kritiseras hårdast av KU. Även infrastrukturminister Catharina Elmsäter-Swärdh och tidigare näringsminister Maud Olofsson prickas. 6 0 tweets 6 rekommendationer

Foto: AFP Apples vd.

Manliga chefer bedöms hårdare

Ny studie. Män som har chefspositioner och som begår misstag bedöms hårdare än sina kvinnliga kollegor.

Foto: AP

”Finns risk för en total euro-kollaps”

Om man ska tro naturens ekosystem. Ett grekiskt utträde ur eurozonen kommer inte att förhindra att krisen sprider sig, enligt vetenskapsmän. 34 6 tweets 28 rekommendationer

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan