Nollningen

Skolministern kräver krafttag mot "nollningar"

Publicerad 2007-09-09 19:06

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Stockholmspolisen beslagtog i helgen stora mängder alkohol som vuxna köpt ut åt gymnasieelever. Nu kräver utbildnings- och skolminister Jan Björklund krafttag från lärare, polis och föräldrar.

Södermalmspolisen upptäckte pågående elevkränkningar i Vitabergsparken på fredagskvällen. När närpolisbefälet Jonas Elling kom till platsen vid 21-tiden var ett flertal av de cirka trettio tonåringarna höggradigt berusade. En grupp flydde springande. Enligt polisen var det främst elever från Internationella Kunskapsgymnasiet på Liljeholmen i Stockholm som samlats. Totalt påträffades åtta liter 40-procentig vodka, sex liter "häxblandning" på starksprit, drygt sjuttio burkar starköl och nära femton liter vin.

I Vasastans närpolisområde beslagtogs samtidigt på fredagen ytterligare 28 liter vin, 75 burkar starköl, 6 burkar cider , 3 flaskor starksprit och 10 flaskor alkoläsk av en känd langare. Han greps och misstänks ha handlat på uppdrag av gymnasieelever.

- Runt tjugo av eleverna i Vitabergsparken skulle utsättas för "nollningen". Det rådde en fullständig alkholholhets: De arrangerande ungdomarna stod i ring kring "offren" och skrek "svep, svep, svep!" - eller "din jävla fitta - tryck i dig spriten nu!" till tjejerna. Är man sexton, sjutton år är det inte lätt att stå emot, konstaterar Jonas Elling som ledde tillslaget.

Elling, som tidigare arbetat vid Östermalmspolisen, har sett åtskilliga exempel på liknande organiserad elevmobbning. Ibland får närpolisen tips om planerade "nollningar", men ofta är det svårt att spåra upp dem och ingripa i tid, konstaterar han.

- Det här är inget nytt, men det har blivit mycket råare och helt utan ansvarskänsla på senare år.

Södermalmspolisen kommer på måndagen att ta kontakt med Internationella Kunskapsgymnasiet på Liljeholmen.

- Jag är otroligt beklämd och besviken på mina elever. Man får alldeles ont i hjärtat, säger rektorn Helena Björshammar.

- Vi hörde rykten i förra veckan om att det planerades en "nollning" så jag pratade direkt med alla klasser och förklarade att jag var redo att flytta på elever som deltog. Dessutom erbjöd vi dem hjälp med att arrangera fester som inte går ut på mobbning och kränkningar, men det hjälpte uppenbarligen inte.

Också hon har under sina fjorton år som rektor sett tecken på en allt råare ton mellan eleverna, men samtidigt en större öppenhet för att diskutera konflikter med vuxna.

- Det krävs förstås att skola, polis och föräldrar samarbetar kring det här problemet. Ju större krav vi vuxna ställer desto snabbare får man bukt med sådant här, säger Björshammar.

Utbildnings- och skolminister Jan Björklund förväntar sig krafttag mot "nollningarna" från skolledningar, elever och föräldrar. Han har reagerat särskilt starkt på fallet med 16-åriga Anna som DN rapporterade om i lördagens tidning. Hon påträffades medvetslös i Observatorielunden med tre promille alkohol i blodet efter en "nollning".

- Jag förutsätter att Stockholms kommun och skolans ledning tar tag i frågorna. Det är ju också polisanmält, vilket naturligtvis är helt riktigt, säger han till DN.

Björklund konstaterar att elever på gymnasiet kan stängas av från skolan av kommunens utbildningsnämnd.

- Men det förutsätter att det går att leda i bevis vad som skett. Det hela kompliceras av att "nollningar" inte arrangeras av skolan. Det går inte att förbjuda att man vill fira. Men både skolledningen, elevrådsledningen och föräldrarna har ett ansvar. Man måste ta frågan på stort allvar och diskutera igenom i förväg, menar han.

Förnedrande bilder från "nollningar" på berusade tonåringar i mer eller mindre avklätt tillstånd sprids via svenska fotosajter på nätet.

På Sundsta-Älvkullegymnasiet i Karlstad urartade en "välkomstlek" i augusti efter en "klädstafett". Den resulterade i att elever rusade omkring i underkläderna i korridoren. En unga flicka som deltog uppgav enligt NWT efteråt att hon kände sig tvingad att klä av sig. Händelsen ledde till att Sveriges Skolledarförbund krävde stopp för förnedrande "nollningar" då de strider mot den "värdegrund som gäller i skolan" och dessutom är olagliga enligt lagen om förbud mot kränkande behandling.

Är nollningar ett stort problem?

- De flesta "nollningar" spårar inte ur så här. Men det är ett problem och jag hör alltför ofta talas om "nollningar" som gått för långt, säger Jan Björklund.

- Jag är helt för disciplinära instrument som möjlighet att stänga av gymnasieelever. Men det går också att ta elever i örat på andra sätt: som genom ett enskilt samtal hos rektorn med elev och föräldrar.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Etiopisk hemsida ”Det var inte någon gerillagrupp de träffade”, säger advokaten.

”De gick i en fälla”

Ny bild av vad som hände svenskarna. Schibbye och Perssons advokat, tror att allt var en fälla och att journalisterna inte ens ens mötte gerillan.

Regeringen kräver att de släpps. Ny del i årets utrikesdeklaration.

De kämpar för Johan och Martin. Stort reportage inför domen.

Foto: Scanpix

Tveksam effekt av massvaccinering

Tyskland har samma dödstal, färre vaccinerade. Polen, som inte vaccinerade alls, hade ett dödlighetstal på 0,47. Sverige hade 0,31.

Foto: Gregory Shamus / Getty Images/AFP Zetterberg hyllades av publiken.

Svensklaget historiskt i natt

Flest raka vinster på hemmais. Henrik Zetterberg och hans lagkamrater i Detroit Red Wings utraderade Philadelphia Flyers över 30 år gamla rekord.

Uppsala först att ge skadad nytt ansikte

Öppnar centrum för ansiktstransplantationer. Bara 18 personer i världen har fått ett av en donator. Akademiska sjukhuset blir först i Norden.

Foto: Scanpix

Bussarna igång efter olycka i Södertälje

All busstrafik ställdes in. En person skadades lindrigt i samband med olyckan mellan två bussar på tisdagskvällen.