Skolstart med hotande lärarstrejk

Publicerad 2012-08-22 15:19

Foto: Janerik Henriksson, Sören Andersson / Scanpix Lärarnas riksförbunds ordförande Metta Fjelkner.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Lärarlönerna ska upp med 10 000 kronor i månaden, anser lärarfacken. För mycket anser Sveriges Kommuner och Landsting. Nu väntar medling och om det misslyckas – strejk.

I dagarna börjar skolorna höstterminen. Men avtalsrörelsen har blivit en segdragen process för landets lärare. Läget är nu så pass låst att medlare tar över på tisdag. Om förhandlingarna strandar utesluter inte Lärarförbundet strejk.

– En strejk är en nödvändig missnöjesaktion om vi inte kan komma överens i medlingen, säger Eva-Lis Sirén, Lärarförbundets ordförande.

Metta Fjelkner från Lärarnas Riksförbund utesluter inte heller strejk, men påpekar vikten av att förbunden måste vara överens innan de varslar om konflikt.

I januari krävde lärarfacken med sina runt 200 000 medlemmar en löneökning på 10 000 kronor i månaden. Något arbetsgivarparten Sveriges Kommuner och Landsting (SKL) anser är för högt.

– Det strider mot våra intentioner om lokal och individuell lönesättning, säger Ingela Gardner Sundström, ordförande i SKL:s förhandlingsdelegation.

SKL erbjöd i stället en extrasatsning på 1,4 procent över det så kallade märket. Det skulle ge 4 procents ökning i år och 0,2 procent mer än märket för 2013, vilket Lärarförbundet och Lärarnas Riksförbund sade nej till.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Mer från förstasidan

Utredningar om krigsbrott dröjer

Kritik från Internationella åklagarkammaren. Sverige klarar inte av att utreda misstänkta brott som nu ligger hos polisens krigsbrottskommission.

”Utan dom ingen försoning.” Mustafa Skaljo misshandlades i Bosnien.

Foto: Scanpix

Sen flygresenär tog nödutgång till plan

Inget lyft... Mannen nådde sin gate på Bromma för sent på måndagen. Men fann på råd – via en nödutgång tog han sig ändå ut till planet. 18 0 tweets 18 rekommendationer

Foto: KWTV Oklahoma City / AP

Tornado drabbar Oklahoma

Utkanterna av Oklahoma City. Helikopterbilder visade ett stort antal hus som jämnats med marken, däribland minst en skola.