SMHI: Risk för allvarlig vårflod

Uppdaterad 2010-02-24 14:00. Publicerad 2010-02-24 12:53

Foto: Jens Bäckström

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Trots att snön och kylan fortfarande håller Sverige i ett järngrepp varnar SMHI för att en allvarlig vårflod kan vara på väg. Risken är störst i nordöstra Götaland och i Södermanlands län.

Risken för en kraftig vårflod hänger förstås ihop med de stora snömängderna i södra halvan av Sverige. Orter som Jönköping, Lysekil och Ljungby har aldrig haft lika mycket snö som nu och på flera platser ligger man nära det lokala snörekordet.

"I dagsläget är vattenföringen låg i Götaland och östra Svealand, men när snösmältningen kommer i gång på allvar finns det risk för en allvarlig vårflod. Störst risk finns i nordöstra Götaland och i Södermanlands län. Det är i dagsläget svårt att exakt säga var, när och hur stor vårfloden kommer att bli då detta helt beror på väderutvecklingen", skriver SMHI i en prognos på onsdagen.

- Om snön smälter på dagen, men det är kallt på nätterna så blir förloppet inte lika allvarligt. Temperaturen över hela dygnet är väldigt viktig liksom om det kommer mycket regn. Det har varit år med mycket snö, men då det inte blivit så kraftig vårflod, förtydligar Anna Johnell, hydrolog på SMHI.

Att varningen om vårfloden kommer nu beror på att det drar in mildare luft över södra Sverige de närmaste dagarna. I början på nästa vecka blir det dock kallare igen.

- Då stannar avsmältningen och risken för översvämningar är inte lika stor längre.

De senaste decenniet är det inte enbart vårfloden som ställt till med stora översvämningar i Sverige. Ösregn under sommarmånaderna och höstregn långt in i december har ställt till med minst lika stora problem.

- Det har handlat väldigt mycket om regnflöden, bekräftar Anna Johnell.

- Det är svårt att säga vad det beror på. Det kan vara en naturlig variation och behöver inte kopplas till klimatförändringen. För att slå fast det måste man se på lite längre sikt.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix Vargar på Skansen i Stockholm.

Ny lag kan stoppa utsättning av varg

Naturvårdsverket är bekymrat. En ny lag riskerar att stoppa regeringens planer på att sätta ut vargvalpar från djurparker i det vilda.

Foto: Scanpix

Hanna Falk har drabbats av twar

Säsongen över för längdsprintstjärnan. ”Nu vet jag varför jag varit sjuk, energilös och inte kunna prestera i skidspåret” skriver hon på sin hemsida.

Foto: Scanpix Rätt sorts plast i plånboken.

Spara tusenlappar med rätt kontokort

Krångligt med kontokort. Genom att jämföra villkoren och ha flera kort kan du tjäna åtskilliga tusenlappar. DN jämför bästa kortet för barnfamiljen.

Viktigast när du väljer kort. Fyra punkter att hålla koll på.

Foto: Jon Super / AP

Inga straff efter ”Suarez-gate”

Premier League. Engelska fotbollförbundet kommer inte att bestraffa varken Liverpool eller Manchester U efter handskakningsincidenten.

Suarez ber om ursäkt. ”Jag svek Liverpool.”

Foto: Scanpix

Semenya vill lämna hela könsfrågan

Diskussionen om hennes kön är avslutad. Caster Semenya, 21, könstestades och stängdes av från allt tävlande i elva månader.