Nu kommer årets första rejäla snöfall, men bara i delar av Norrland. SMHI har utfärdat en klass 1-varning för både snö och ishalka.
Halkan uppstår när regn under söndagen faller på kalla vägbanor från Gävleborgs inland, Dalarna och Jämtland utom fjällen upp till Norrbottens in- och kustland. Där varnar SMHI för snöfall, som under natten till måndagen väntas ha givit 5-10 centimeter snö. Västerbotten får enligt den senaste prognosen samma snömängder.
Tiotusenkronorsfrågan är om snötäcket kommer att ligga kvar eller smälta bort. Lovisa Andersson, meteorolog på SMHI, passar på frågan.
– Men längst upp i norr kommer nog snötäcket att ligga kvar åtminstone ett tag, säger hon.
Snöfallet startade redan på söndagsmorgonen. Vita flingor singlade då ner över delar av Västerbottens inland, Jämtland och Västernorrland.
– Men i Ångermanland är snön delvis uppblandad med regn, berättar Andersson.
Problemet med att kunna ge någorlunda säkra prognoser för om snötäcket blir kvar i Västerbotten och södra Norrbotten hänger samman med att det redan på onsdag väntas varmare sydvästliga vindar. Framemot torsdag kompliceras bilden av nya snöfall, som även då delvis kan komma som blötsnö.
– Om snön ska bli kvar beror på hur kall marken är. Men jag vågar inte säga om den kommer att ligga kvar eller smälta bort, säger Lovisa Andersson.