Nu får Sveriges 10.000 ordningsvakter en helt ny uniform – inte helt olik polisens. Tanken är att allmänheten ska kunna skilja ordningsvakter som är förordnade av polisen från vanliga väktare.
– Det här blir en signal till medborgarna, men också till ordningsvakterna och väktarna, vem som är ordningsvakt och därmed förordnad av polisen. Väktarna har inte det förordnandet och får inte använda tvångsmedel, säger Lars Sjöberg, kommissarie och verksamhetsansvarig för bevakningsfrågor på Rikspolisstyrelsen.
Förutom de 10.000 ordningsvakterna i Sverige finns det 20 000 väktare. Många bevakningsföretag kopierar i dag nästintill polisuniformen. Därför ska den nya gememsamma uniformen för ordningsvakter göra det lättare för allmänheten att känna igen en ordningsvakt. De som arbetar i krogmiljö får fortsätta att jobba i kostym, men kostymen måste ha samma blå färg och påsydda funktionsbeteckningar.
– Väktare används i dag för ordningsvaktsuppgifter, fast de inte får utföra sådana. En väktare har till exempel inte mer rätt än folk i allmänhet att säga till en person som dricker alkohol att gå ifrån en allmän plats. Väktaren får inte ge sken av att ha förordnande av polisen, men det förekommer i dag, säger Lars Sjöberg.
Bland ordningsvakterna själva är tongångarna enbart positiva.
– Vi tycker att det är bra. Vi vill ha en enhetlig klädsel. Det är viktigt i vår tjänsteutövning att allmänheten kan se att vi är ordningsvakter, säger Gert Johannesson, ordförande i Sveriges förenade ordningsvakter.
– Om vi till exempel blir påhoppade av en person, och vi sedan kommer till rätten, så säger han bara: ”Jag såg inte att det var en ordningsvakt.” Och då blir det vanlig misshandel, inte våld mot tjänsteman. En sådan blandning av uniformer och klädsel som det är i dag, är inte bra.
Förutom den nya uniformen förändras också utbildningen av ordningsvakter. Bland annat ska de bli bättre på att utföra kroppsvisitationer samt att klara konfliktsituationer vid högriskmatcher på idrottsarenor.