Det kraftiga snöovädret drog in med full kraft i södra Sverige på tisdagen. Ett hundratal fordon fastnade i snökaoset i sydvästra Skåne.
Ett hundratal fordon fastnade i snökaoset på Malmövägen mellan Bara och Kvissle i Skåne under tisdagskvällen. Flera personer lämnade sina bilar och gick till fots mot tätorten Bara.
– Vägen är oframkomlig på grund av övergivna bilar, massor av snö och is. Räddningstjänsten har precis lyckats lotsa bussar från platsen och den värsta proppen är löst, men det är mycket svårt för räddningstjänst och bärgare att ta sig fram, sade Mikael Jönsson, ställföreträdande räddningschef i Svedala kommun, vid 23-tiden.
Enligt räddningstjänsten satt flera personer kvar i sina bilar och väntade på hjälp.
– Det bör inte vara någon fara för dem. Sitter man i en bil med jackan på, så klarar man sig rätt länge, sade Mikael Jönsson.
Den hårda vintervädret stoppade alla tåg mellan Malmö och Köpenhamn vid 17-tiden på tisdagen. Passagerarna fick åka buss.
Också på sträckan Malmö–Ystad ställdes tågen in. Frysta växlar var orsaken. Inga ersättningsbussar kunde köra på grund av väglaget. Dessutom stod alla regionbussar på Söderslätt stilla.
På kvällen hade Skånepolisen räknat in 47 trafikolyckor som mer eller mindre berodde på snöovädret, dock inga med allvarligare personskador.
Trafiken på Öresundsbron var ett tag begränsad men uppgavs vid 23-tiden gå normalt igen.
Flera av olyckorna drabbade tunga lastbilar. På E4 i höjd med Åstorp tog vinden tag i släpet på en långtradare som vek sig som en fällkniv och blockerade nästan hela vägbanan.
SMHI varnade för flera decimeter snö och hårda vindar längs syd- och västkusten, med kulingstyrka i Skagerrak och Kattegatt.
– Lågtrycket som går in över Skåne kommer att snurra upp det här snöfallsområdet i spiralform som gör att det kommer att ligga kvar över främst nordvästra Götaland även på onsdagen av och till. Först sent under onsdag eftermiddag ser det ut att upphöra där, sade meteorolog Sten Laurin på SMHI till TT på tisdagen.
Snömolnen drar sig långsamt österut och lågtrycket når inte ostkusten förrän sent på onsdagseftermiddagen.
Båda kraftföretagen Vattenfall och Eon höjde beredskapen inför det väntade ymniga snöandet.
Eon hade helikoptrar och bandvagnar och en personalreserv på 60–70 man i beredskap för att kunna ta hand om elavbrott i snöovädrets spår.
Även Vägverket bad sina entreprenörer höja beredskapen i främst Götaland det närmaste dygnet. Över 1.200 plogbilar och andra fordon skulle vara i gång på Västkusten, i Skåne, Småland och Blekinge.