Snön ställde till det för vägtrafiken

Foto: Björn Persson / Wighsnews

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

En ung kvinna omkom efter en krock i de svåra väderförhållandena på tisdagsmorgonen i främst östra Sverige. Under morgonen och förmiddagen inträffade ett antal olyckor och incidenter på grund av snön.

Dödsolyckan skedde på länsväg 182 mellan Vårgårda och Annelund i Västra Götalands län på tisdagsmorgonen då två bilar kolliderade. En kvinna i 20-årsålderna omkom. En man undkom kollisionen med lindriga skador, enligt uppgifter från Alingsås lasarett.

Tidigt på morgonen gick ett franskt oljefartyg på grund utanför Hävringe utanför Oxelösund vid Sörmlandskusten, skriver Södermanlands Nyheter på nätet. Enligt tidningen har två barlasttankar slitits upp. Fartyget fick slagsida, men kunde sedan tas in till hamn i Oxelösund med lots ombord, skriver tidningen.

En buss med ett 30-tal passagerare körde i snövädret av Tingstadvägen söder om Norrköping. Tre personer uppges ha skadats lindrigt.

Snön och halkan har ställt till det för kollektivtrafiken på många håll. I Västra Götaland har stadsbussarna ställts in i Uddevalla, Lidköping och Borås enligt Västtrafiks hemsida. På andra håll, bland annat i Vänersborg, varnas för att bussarna blir försenade eftersom det är så halt. Ett antal avåkningar och trafikolyckor har inträffat i Sjuhäradsområdet.

Vid 11-tiden larmades Nerikes brandkår om att en tankbil med släp hade hamnat i diket vid en bensinstation i Kumla. Orsaken var halka. Tankbilen innehöll 55 kubikmeter diesel och olja som började läcka. Ett antal boende i närområdet fick evakueras under bärgnings- och saneringsarbetet.

Lars Schyllander, driftområdeschef på järnvägssidan i östra Sverige, kan inte garantera att snöröjningen kommer att fungera problemfritt i vinter.

– Jag kan bara säga att vi har mycket bättre möjligheter den här vintern att klara det här på ett bra sätt. Men får vi riktigt mycket snö i kombination med snö och sträng kyla under lång tid kommer vi att få störningar i trafiken, både på väg och järnväg. Men vi kommer att ha betydligt mindre av sådant den här vintern.

Schyllander försäkrar att Trafikverket och dess entreprenörer är mycket bättre förberedda på att vintern är i antågande än i fjol.

– Speciellt just nu när vi har fått den här vädervarningen, säger han.

Polisen i Västmanland varnar på sin hemsida för mycket halt väglag. Flera avåkningar har rapporterats, liksom en del nedblåsta träd.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

FN-kritik efter den blodiga massakern

Även Ryssland står bakom FN-uttalandet. Efter söndagens krismöte fördömde ett enigt säkerhetsråd Syriens regering ”i starkast möjliga ordalag”. 9 4 tweets 5 rekommendationer

Rysk tvivel på regimens skuld. Dödstalet efter massakern steg. 22 5 tweets 17 rekommendationer

DN:s huvudledare 28/5. ”Vapenvilan blir en belastning.”

Foto: Scanpix Arbetsmarknadsminister Hillevi Ekström.

Ministrar prickas i rapport

Engström kritiseras hårdast av KU. Även infrastrukturminister Catharina Elmsäter-Swärdh och tidigare näringsminister Maud Olofsson prickas. 6 0 tweets 6 rekommendationer

Foto: AFP Apples vd.

Manliga chefer bedöms hårdare

Ny studie. Män som har chefspositioner och som begår misstag bedöms hårdare än sina kvinnliga kollegor. 4 4 tweets 0 rekommendationer

Foto: AP

”Finns risk för en total euro-kollaps”

Om man ska tro naturens ekosystem. Ett grekiskt utträde ur eurozonen kommer inte att förhindra att krisen sprider sig, enligt vetenskapsmän. 37 8 tweets 29 rekommendationer