Socialministern orolig för sämre säkerhet

Uppdaterad 2010-05-09 10:19. Publicerad 2010-05-09 10:17

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Socialminister Göran Hägglund (KD) är kritisk till att vården ofta är sen med att rapportera in allvarliga misstag. Han ska nu diskutera hur problemen ska lösas.

– Man måste hitta någonting som gör att vården blir mer aktiv i att inrapportera i tid. Hur det exakt ska se ut vet jag inte men det är något som vi behöver tänka igenom, säger Göran Hägglund till DN.

Han tror däremot inte att det finns någon ovilja att hitta felen och att sedan rapportera dem. Men han är bekymrad över att det tar så lång tid.

– Lex Maria är inte fritt valt arbete, det är en lag som ska följas.

Tanken är att sjukvården ska lära av varandra och att arbetet ska ske med högt tempo. Annars riskerar allvarliga händelser att inträffa på nytt.

– Här kan man inte vara annat än kritisk. Lex Maria finns av ett skäl och det är att man ska kunna definiera farliga händelser i vården. Går det för lång tid glömmer man och kan inte göra en så bra redovisning som när det är någorlunda färskt i minnet.

Vilka konsekvenser tror du att de försenade anmälningarna får?

– Att man helt enkelt får en sämre bild av vad som hänt. Säkerheten för den enskilde blir sämre och vi kan inte dra nytta av lärdomar från misstag.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

FN-kritik efter den blodiga massakern

Även Ryssland står bakom FN-uttalandet. Efter söndagens krismöte fördömde ett enigt säkerhetsråd Syriens regering ”i starkast möjliga ordalag”. 9 4 tweets 5 rekommendationer

Rysk tvivel på regimens skuld. Dödstalet efter massakern steg. 22 5 tweets 17 rekommendationer

DN:s huvudledare 28/5. ”Vapenvilan blir en belastning.”

Foto: Scanpix Arbetsmarknadsminister Hillevi Ekström.

Ministrar prickas i rapport

Engström kritiseras hårdast av KU. Även infrastrukturminister Catharina Elmsäter-Swärdh och tidigare näringsminister Maud Olofsson prickas. 6 0 tweets 6 rekommendationer

Foto: AFP Apples vd.

Manliga chefer bedöms hårdare

Ny studie. Män som har chefspositioner och som begår misstag bedöms hårdare än sina kvinnliga kollegor. 4 4 tweets 0 rekommendationer

Foto: AP

”Finns risk för en total euro-kollaps”

Om man ska tro naturens ekosystem. Ett grekiskt utträde ur eurozonen kommer inte att förhindra att krisen sprider sig, enligt vetenskapsmän. 37 8 tweets 29 rekommendationer