Socialstyrelsen kontrollerar bara legitimationen

Uppdaterad 2010-05-23 17:29. Publicerad 2010-05-23 15:44

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Det finns i dag en nordisk överenskommelse där man erkänner varandras läkarlegitimationer under förutsättning att den är giltig och överförbar. Det innebär att den danska läkare som felbehandlat en rad patienter i Norge, och där fått delar av sin legitimation indragen, i lugn och ro kan arbeta vidare i andra nordiska länder.

Legitimationen ger behörighet men säger dock ingenting om vad läkaren har i bagaget.

Socialstyrelsen anser att det i första hand är arbetsgivarens ansvar att se till att den läkare man tänker anställa har rätt kompetens och inte har några allvarliga anmärkningar.

– Men där verkar det ibland uppstå missförstånd. Arbetsgivaren tror att Socialstyrelsen gjort en kontroll av läkaren, men så är inte fallet. Vi kontrollerar enbart att läkaren har behörighet – det vill säga en legitimation som är giltig i Sverige, säger Pernilla Ek, enhetschef på Socialstyrelsen.

När det inträffar allvarliga brister eller behörighetsinskränkningar så informeras länderna emellan. Men det finns inget register eller system där informationen förs vidare. Om ett sjukhus ringer till Socialstyrelsen för att kontrollera en utländsk läkare får de enbart veta om läkaren har giltig legitimation. Information om eventuella anmärkningar förs inte vidare. Det sker enbart om anmärkningarna leder till att legitimationen dras in i Sverige.

– Vi begränsas av lagen. Vi har informationen men den finns i ett specialregister. Man får inte upprätta den typen av register enligt personuppgiftslagen (PUL) och sekretesslagen, säger Ek till TT.

– Frågan om hur vi ska kunna utbyta information länder emellan och ändå hållas oss inom lagen arbetar vi ständigt med bland annat finns olika förslag med i patientsäkerhetslagen som just nu ligger hos riksdagen.

Den aktuella läkaren har blivit av med sin specialistlegitimation, men har kvar själva läkarlegitimationen. I Sverige dras inte delar av en legitimation in på det viset. Däremot kan man begränsa förskrivningsrätten — läkarens tillstånd att skriva ut läkemedel.

För att legitimationen ska kunna dras in i samtliga länder där läkaren sökt och fått behörighet krävs det att den dras in i det land där den utfärdats. Har den till exempel utfärdats i Norge men dras in i Sverige kan läkaren alltså arbeta vidare i Norge och övriga länder.

– Arbetsgivaren måste verkligen kolla upp vem det är de anställer. Ringa på referenser och kolla tidigare arbetsplatser, säger Pernilla EK.

Pernilla Ek tycker dock inte att man behöver oroa sig om man som patient hör att läkaren talar med norsk eller dansk brytning.

– Såna här fall är mycket ovanliga även om det naturligtvis är nog så allvarligt när de sker.

Läs mer: Skandalläkare arbetar i Sverige

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

FN-kritik efter den blodiga massakern

Även Ryssland står bakom FN-uttalandet. Efter söndagens krismöte fördömde ett enigt säkerhetsråd Syriens regering ”i starkast möjliga ordalag”. 9 4 tweets 5 rekommendationer

Rysk tvivel på regimens skuld. Dödstalet efter massakern steg. 22 5 tweets 17 rekommendationer

DN:s huvudledare 28/5. ”Vapenvilan blir en belastning.”

Foto: Scanpix Arbetsmarknadsminister Hillevi Ekström.

Ministrar prickas i rapport

Engström kritiseras hårdast av KU. Även infrastrukturminister Catharina Elmsäter-Swärdh och tidigare näringsminister Maud Olofsson prickas. 6 0 tweets 6 rekommendationer

Foto: AFP Apples vd.

Manliga chefer bedöms hårdare

Ny studie. Män som har chefspositioner och som begår misstag bedöms hårdare än sina kvinnliga kollegor. 4 4 tweets 0 rekommendationer

Foto: AP

”Finns risk för en total euro-kollaps”

Om man ska tro naturens ekosystem. Ett grekiskt utträde ur eurozonen kommer inte att förhindra att krisen sprider sig, enligt vetenskapsmän. 37 8 tweets 29 rekommendationer