Socialskandalen i Vetlanda

"Socialtjänsten var hårt ansträngd"

Publicerat 2007-08-29 11:16

Personalbrist var den största anledningen till att flickan ”Louises” situation inte utreddes trots upprepade anmälningar, enligt den rapport om fallet Louise som presenterades i dag. Och TV-programmet "Uppdrag Granskning" får hård kritik för sitt inslag om fallet.

Rapporten om det uppmärksammade "fallet Louise" offentliggjordes i dag. Utredaren Barbro Hindberg har kommit fram till att ärendet inte har skötts enligt rutinerna.

- Socialtjänsten borde vid ett flertal tillfällen ha startat utredningar. Orsaken till att det inte hände var bland annat att Louise själv i samtal med socialtjänsten sagt att hon mådde bra, sade Barbro Hindberg vid presskonferensen.

Socialtjänsten var hårt ansträngd på grund av personalbrist och det saknades erfaren personal på socialtjänstens familjesektion som kunde ansvara bland annat för barnavårdsutredningar. Chefen för familjesektionen tog själv hand om handläggningen av fallet Louise, trots att han inte hade vana av sådana utredningar.

Socialtjänsten borde ha inlett mer omfattande utredningar efter alla anmälningar om flickans situation, menar Hindberg, vilket man inte gjort. Till socialtjänstens försvar kan sägas att det inte fanns några nationella riktlinjer kring hur sådana utredningar bör skötas. Riktlinjerna kom först 2006, menar Barbro Hindberg.

Barbro Hindberg pekar även på att det pågått starka konflikter i socialnämnden. Dessutom är det "uppenbart att kommunikationen personal-ledning-politiker inte har fungerat tillfredsställande". Situationen som rådde gör att Barbro Hindberg inte anser att skulden kan läggas på någon enskild person.

"I ett helhetsperspektiv kan konstateras att det inte går att lägga skuld och ansvar bara på enskilda personer eller på Vetlanda kommun", skriver hon.

Historien är att "Louise" under många år bodde hos sin pappa som var missbrukare och utsatte henne för övergrepp. Han var under en period även hemlös. Trots ett stort antal anmälningar till Socialtjänsten om att flickan for illa utreddes inte flickans situation ordentligt. Hon flydde till slut från sin far och polisanmälde honom.

Länsstyrelsen utredde ärendet och kritiserade hösten 2006 socialtjänsten i Vetlandas kommun för dess bristfälliga hantering av ärendet. Historien blev mycket uppmärksammad efter att SVT:s Uppdrag granskning tagit upp den i ett inslag. Barbro Hindberg riktar i sin rapport nu även stark kritik mot Uppdrag Granskning.

"Uppdrag Granskning har givit en starkt vinklad bild av "fallet Louise" och uteslutit viktiga uppgifter. Allvarligast är att TV-programmet utsatt ett redan utsatt barn för stora påfrestningar, vilket exponering i denna typ av program innebär, särskilt för ett barn som inte har någon vårdnadshavare som kan skydda det och bevaka dess intressen", skriver Barbro Hindberg i rapporten.

Barbro Hindberg föreslår även ett stärkt skydd i lagstiftningen för utsatta barn, och att reglerna ändras så att socialtjänsten får rätt att tala med barn oavsett föräldrarnas samtycke.

- "Fallet Louise" visar på en del generella problem i skyddsnätet för barn som far illa, sade hon på presskonferensen.

Dessutom anser hon att det ska finnas större möjligheter till specialisering inom socionomutbildningen.

Läs mer: Ingen hovrättstjänst för politiker

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från Förstasidan

AFGHANISTAN

Tidigare har reserven använts då man roterat förband. Foto: Staffan Löwstedt / Scanpix Tidigare har reserven använts då man roterat förband.

Fler än 500 svenskar på plats i Afghanistan efter förstärkning

Ny pluton skickas nästa vecka. Inget nytt riksdagsbeslut behövs. 111

Oklart hur eldstriden gick till. Den skadade 21-åringen får stöd på plats.

Förlängt ansvar - inte bara fem år.

Förlängt ansvar - inte bara fem år. Ny lag ska ge ökat stöd åt veteraner.

Järnring runt talibanfästet Marja.

Järnring runt talibanfästet Marja. Tusentals civila flyr storoffensiv.

DN Tema: Afghanistan. Krigshärjat och utfattigt land försöker resa sig.

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel Foto: Altaf Qadri

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel

Hundratals sitter fast. Lavin stängde in folk i tunnel i Salangpasset i Afghanistan. Minst 17 mindre laviner har hittills noterats i området. 2

SL: "Väldigt beklagligt". Svårt att övervaka tunnelbanespår automatiskt.

Äldste brodern Elm. Foto: Scanpix Äldste brodern Elm.

Målsuccé för David Elm

Spelade 90 minuter. David Elm stod för mål och målgivande pass i segermatchen mot Burnley. 2

Misstanke om tjuvjakt på varg

Höljes i Värmland. Blod, pälsrester, spillning - och skoterspår hittade. 45

Tidningen Miljöaktuellt har rankat de 100 miljömäktigaste. Foto: Alexander von Sydow Tidningen Miljöaktuellt har rankat de 100 miljömäktigaste.

Maria Wetterstrand utsedd till Sveriges miljömäktigaste 2010

Lyft in frågorna. Alliansministrar mindre framgångsrika på årets lista. 74

Teknik

Atomur kan ge bättre GPS

Är dubbelt så exakt som tidigare klockor. Det kan sikt leda till mycket bättre och mer exakta GPS-tjänster.

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

Solodans.

På Stan Ett manus och tio koreografer har resulterat i tio solonummer. Nu på Dansens hus. Solodans.

För kalla händer.

För kalla händer. Honnör utan handskar i en timme gav den värnpliktige problem med händerna - nu får han ersättning. 63

Ny Kepler-roman i sommar.

Ny Kepler-roman i sommar. Kommissarie Joona Linna fortsätter lösa mordgåtor. 12

Min vännina ljuger.

Min vännina ljuger. ”Berättar osannolika saker - nu senast om att hon har en dödlig sjukdom.” Psykologen svarar.