Systembolaget

Spiken i kistan för lådvinsalkoholisterna

Publicerad 2011-07-18 11:19

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Nykterhetsorganisationen IOGT-NTO anser att Carl B Hamilton har gått ”ite onödigt långt” med sitt förslag.

”Det här kan bli spiken i kistan för lådvinsalkoholisterna. Monopolet är inte hotat för att det är impopulärt. Tvärtom, sju av tio svenskar tycker att Systembolaget är toppen som det är”, säger organisationen i en skriftlig kommentar.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Skärmdump Youtube Franska journalisten Edith Bouvier i Youtubeklippet.

Journalister vädjar om hjälp i Syrien

”Jag behöver opereras.” I ett Youtubeklipp vädjar skadade journalisterna Edith Bouvier och Paul Conroy om eldupphör.

Upproret i Syrien. Minst 6.000 människor har dött, enligt FN:s siffror.

Foto: AP

Nu åtalas Manning för Wikileaksläcka

Misstänks ha hjälpt USA:s fiender. 24-årige soldaten Manning åtalas nu på 22 punkter. Förklaras han skyldig riskerar han livstids fängelse.

Foto: Scanpix

Bannerhed får Borås Tidnings debutantpris

Författaren Tomas Bannerhed prisas för sin debutroman ”Korparna”, som han även vann Augustpriset för. Debutantpriset 2012.

Augustpriset till Bannerhed. För sin debutroman.

Recension av ”Korparna”: Vilket nervigt och spännande språk!

Fler hotbrev till politiker

Fler kongressmedelmmar i USA har fått brev. ”Risken för att någon skadas är fortfarande väldigt påtaglig”, säger senatens säkerhetsansvarig.