Statsministern väntar med att ta ställning

Publicerad 2006-08-29 19:23

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Malmö. Statsminister Göran Persson var på tisdagskvällen inte redo att ta ställning till sitt framtida samarbete med Lars Danielsson efter JO:s kritik.

- Jag ska först läsa hela JO:s rapport. Sedan är det viktigt att först tala med Lars Danielsson innan jag tar ställning. Vi ska talas vid i slutet av veckan. Därefter tar vi ställning till hur vi ska samarbeta framöver.

Kan du i dag säga om han kan komma tillbaka som din statssekreterare?

- Nej. Men det får vara någon måtta på jakten på folk. Detta är en tjänsteman som varit i statens tjänst i många år och gjort utmärkta arbetsinsatser. Han har själv sagt att han kunde kritiseras för det han gjort i det här sammanhanget. Men att därifrån säga att han ska skiljas från sin tjänst, för att jag förlorat förtroendet för honom, det är att gå för långt. Det gör jag inte.

- Jag har ju själv, liksom Lars Danielsson, kritiserats för hanteringen av tsunamikatastrofen och vi är många som fått den typ av reprimander som Lars Danielsson nu också får. Så jag är inte den som vill rikta kritik mot det han gjorde under annandag jul. Det finns säkert grund för det, men kanske andra än jag ska kritisera honom för det.

Vet du själv varför Lars Danilesson lämnat så märkliga uppgifter om sina telefonsamtal på annandagen?

- Jag har naturligtvis grubblat över det. Och jag har väl heller ingen riktig klarhet. Jag har valt att lita på honom, på hans ord. Jag har aldrig någonsin i något annat sammanhang haft anledning att tvivla på honom. Han säger ju själv att han mycket väl kan ha misstagit sig.

Men han är ju känd för att aldrig missta sig?

- Ja, det är möjligt. Men också människor som är kända för att vara ofelbara begår en och annan gång något som är klandervärt. Sådant är livet.

Folkpartiets ledare Lars Leijonborg kallar JO:s kritik av Danielsson "förödande" och menar att den faller tillbaka på statsminister Göran Persson.

- Det är han som utformat den krishantering som han sade var tillräckligt bra när oppositionen och utredningar krävde en bättre krishanteringsförmåga. Sedan satte han Danielsson att leda den. Men Danielsson höll inte måttet när det verkligen gällde.

Moderatledaren Fredrik Reinfeldt menar att JO:s kritik "påminner om regeringen Perssons amatörism i prövningens stund".

- Jag tror också denna affär lämnar eftersmaken att vi inte fått reda på allting. Det är talande att JO inte ens kan avgöra om Lars Danielsson varit på jobbet annandag jul eller inte. Det har ju trots allt varit en bärande utgångspunkt för uttolkningen av vad som skedde.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix Rätt sorts plast i plånboken.

Spara tusenlappar med rätt kontokort

Krångligt med kontokort. Genom att jämföra villkoren och ha flera kort kan du tjäna åtskilliga tusenlappar. DN jämför bästa kortet för barnfamiljen.

Viktigast när du väljer kort. Fyra punkter att hålla koll på.

Foto: Jon Super / AP

Inga straff efter ”Suarez-gate”

Premier League. Engelska fotbollförbundet kommer inte att bestraffa varken Liverpool eller Manchester U efter handskakningsincidenten.

Suarez ber om ursäkt. ”Jag svek Liverpool.”

Foto: Scanpix

Semenya vill lämna hela könsfrågan

Diskussionen om hennes kön är avslutad. Caster Semenya, 21, könstestades och stängdes av från allt tävlande i elva månader.

Foto: Scanpix ”Vem är det där?”

”Vem är Paul McCartney?”

Under nattens Grammy-gala i USA avslöjades det att många yngre amerikaner har dålig koll. Återkommande fråga på Twitter.

Ung man knivskuren i ryggen

På parkeringsplats i Farsta. Mannen, som är i 18-årsåldern, stacks ned med en kniv i samband med ett bråk.