Stenhagenbor: ”Det räcker nu, vi har barn här”

Publicerad 2009-09-08 23:03

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Uppsala. . Bränder och stenkastning i problemområden runt om i Sverige fortsätter. I stadsdelen Stenhagen i Uppsala fick en brandbil i måndags kväll tas ur trafik sedan den hade attackerats av stenkastande ungdomar. Invånarna drabbas hårt.

Bärgaren Micke Unnebo fäster en vajer i det utbrända bilvrak som fram till i måndags kväll var Altaf Khans nyinköpta Nissan Micra.

– Det känns för jävligt. Jag köpte bilen för en vecka sedan. Den kostade 70.000, men det handlar inte bara om pengar utan också om all tid jag har lagt ned och allt besvär jag har haft, säger Altaf Khan.

Han bor egentligen i Gottsunda, den stadsdel i Uppsala som främst förknippas med oroligheter. När han skulle gå på sitt veckolånga arbetspass på Ålandsfärjan vågade han inte lämna bilen där.

– Jag parkerade den i Stenhagen i stället, där en vän kunde titta till den ibland. I morse ringde han mig och sade: ”Du, det hände en sak med din bil. Den brann.”

Senaste tiden har Micke Unnebo varit i Stenhagen och Gottsunda med sin bärgningsbil flera gånger i veckan, nästan dagligen.

– I lördags skar de sönder 40 däck på 40 bilar i Gottsunda. Jag undrar varför. Det kan inte vara att de inte har något att göra, de har fotbollsplan, fritidsgård, bibliotek. Allt finns ju, så man undrar.

Christer Nordström, presstalesman för Uppsalapolisen, betonar att det är små grupperingar som ligger bakom oroligheterna. Många av de identifierade ungdomarna är kända sedan tidigare av polisen. Samtliga är från Gottsunda och Stenhagen.

– De flesta är mellan 14 och 17 år. Vi tror att det är en liten grupp som är tongivande som har fått med sig en svans.

Till skillnad från Gottsunda är Stenhagen inte en del av miljonprogrammet. Området är under utbyggnad och ger ett lugnt intryck med välvårdade hyreshus mellan talldungar.

Händelserna på båda platser följer ett tydligt mönster. En bil sätts i brand för att locka ut blåljusmyndigheterna, som attackeras när de kommer fram till platsen.

– Vi hittade gömmor med stenar och påkar. Så har det också varit tidigare denna sommar. Vi är övertygade om att det har handlat om att lura in polisen i ett bakhåll, säger Christer Nordström.

I måndags kväll hade räddningstjänsten just släckt den första bilbranden när brandbilen attackerades. Strax innan hade insatsledaren Urban Färdigs noterat hur ungdomarna vandaliserade en privatbil som stod parkerad utmed vägkanten.

– Jag hörde ljudet av en bilruta som gick sönder och ungarnas jubel. Sedan kastade de stenplattor mot brandbilen. Jag kände till att det har hänt sådant här i Malmö och Göteborg, men jag kunde aldrig drömma om att det skulle hända här, säger han.

En lyktstolpe, deformerad av hettan från den anlagda elden, slokar ovanför parkeringen med bilvraket. Astrid Taylor var en av de första som kom till platsen. Hon var på väg till sin bil i garaget vid parkeringen när hon såg en bil brinna.

– Ungdomarna som hade tänt på sprang omkring här medan vi stod maktlösa och väntade på brandkåren. Min dotter som är elva nästan grät. Hon var jätterädd. Vi hörde hur det smällde och hon trodde att de hade vapen, säger hon.

Hennes granne Laila Ibrahimova har legat vaken med migrän hela natten.

– Det räcker nu. Vi har barn här, det är otryggt att bo här. I morgon kan det hända ännu värre saker, säger hon.

Det finns flera anmälningar från invånarna i områdena om att de har hotats av ungdomsgängen.

– Jag tycker om att bo här och uppskattar blandningen av olika kulturer. Men något har hänt de senaste åren. Det var inte så mycket gäng förut, det var mycket lugnare, säger Astrid Taylor.

En 19-årig man från Stenhagen har anhållits, misstänkt för våldsamt upplopp och för försök till grov misshandel, riktad mot polis. Han har förekommit i flera polisutredningar och är dömd för stöld.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix De drabbade flygbolagen väljer att sätta in andra flygbolag.

Flygstrejk bryter ut

Tvist om arbetstider. En flygstrejk bryter på tisdagen ut mot flera av Apollos, Solresors och Fritidsresors flygbolag.

Foto: Scanpix

”Två droppar kan döda en människa”

Breivik berättar om sina planer för polisen. Massmördaren Anders Behring Breivik tänkte fylla kulorna med rent nikotin – men han ändrade sig.

Breivik ska tvångsundersökas. Expertis ska granska hans tillstånd.

Breivik i rätten. Anhöriga hånskrattade åt honom.

Foto: Scanpix Rätt sorts plast i plånboken.

Spara tusenlappar med rätt kontokort

Krångligt med kontokort. Genom att jämföra villkoren och ha flera kort kan du tjäna åtskilliga tusenlappar. DN jämför bästa kortet för barnfamiljen.

Viktigast när du väljer kort. Fyra punkter att hålla koll på.

Foto: Scanpix

Ny lag kan stoppa utsättning av varg

Naturvårdsverket är bekymrat. En ny lag riskerar att stoppa regeringens planer på att sätta ut vargvalpar från djurparker i det vilda.

Foto: Scanpix

Hanna Falk har drabbats av twar

Säsongen över för längdsprintstjärnan. ”Nu vet jag varför jag varit sjuk, energilös och inte kunna prestera i skidspåret” skriver hon på sin hemsida.