Stopp för Frälsningsarméns bullförsäljning

Publicerad 2009-07-10 21:46

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

I tolv år har Frälsningsarmén i Landskrona serverat hembakta bullar och kakor på stadens karneval. Men i torsdags tog försäljningen tvärstopp när två miljöinspektörer från kommunen kom på besök.

 

Landskrona (TT)

 

 Frälsningsarmén hade nämligen inte registrerat sig för livsmedelshantering och beordrades genast att upphöra med försäljningen, skriver Helsingborgs Dagblad på nätet.

Stora mängder vetekransar, brysselkex och gaffelkakor ser nu ut att gå till spillo. Och frälsningssoldaterna undrar varför de inte fått någon information om att det krävs registrering.

- Det tycker jag är konstigt. Vi har stått här i tolv år med dörrarna på vid gavel, säger Margot Westerlund, som själv bakat sex vetekransar, till tidningen.

Pengarna för försäljningen skulle bland annat ha gått till välgörenhet.

Miljöförvaltningen uppger dock att reglerna om livsmedelshantering finns för att trygga att kommunens serveringar har säker mat — och det gäller även för ideella verksamheter.

 

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

FN-kritik efter den blodiga massakern

Även Ryssland står bakom FN-uttalandet. Efter söndagens krismöte fördömde ett enigt säkerhetsråd Syriens regering ”i starkast möjliga ordalag”. 7 4 tweets 3 rekommendationer

Rysk tvivel på regimens skuld. Dödstalet efter massakern steg. 20 5 tweets 15 rekommendationer

DN:s huvudledare 28/5. ”Vapenvilan blir en belastning.”

Foto: Scanpix Arbetsmarknadsminister Hillevi Ekström.

Ministrar prickas i rapport

Engström kritiseras hårdast av KU. Även infrastrukturminister Catharina Elmsäter-Swärdh och tidigare näringsminister Maud Olofsson prickas. 6 0 tweets 6 rekommendationer

Foto: AFP Apples vd.

Manliga chefer bedöms hårdare

Ny studie. Män som har chefspositioner och som begår misstag bedöms hårdare än sina kvinnliga kollegor.

Foto: AP

”Finns risk för en total euro-kollaps”

Om man ska tro naturens ekosystem. Ett grekiskt utträde ur eurozonen kommer inte att förhindra att krisen sprider sig, enligt vetenskapsmän. 32 6 tweets 26 rekommendationer

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan