Stor mututredning skakar Kriminalvården

Uppdaterad 2010-05-28 07:25. Publicerad 2010-05-28 07:13

Foto: Leif R Jansson / Scanpix

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

– Jag känner inte till någon annan misstanke om mutbrott inom statlig förvaltning i den här storleksordningen, säger överåklagare Gunnar Stetler. Även justitieminister Beatrice Ask är skarpt kritisk mot Kriminalvårdens dyra affärer.

I går släpptes en mutmisstänkt före detta toppchef inom Kriminalvården från häktet. Överåklagare Gunnar Stetler vid Riksenheten mot korruption betonar att misstankarna mot mannen har stärkts. Men han bedömer att mannen inte längre kan undanröja bevis och därför inte behöver vara häktad.

En företagare som har suttit anhållen i härvan släpptes också. Han är, tillsammans med en annan företagare, misstänkt för att ha betalat mutorna.

Stetler säger att han aldrig stött på en så omfattande mutmisstanke inom statlig förvaltning.

Hans bedömning bygger såväl på mutbelopp som den misstänkte mannens ställning. Mannen har, fram till sin pension för några månader sedan, haft en hög chefsposition inom Kriminalvården.

Enligt Gunnar Stetler misstänks mannen ha tagit emot belopp med ”sex nollor”, alltså mer än en miljon kronor. Han vill inte berätta exakt varför pengarna skulle ha betalats.

– I min värld brukar inte mutor förekomma utan anledning, är hans kommentar.

Brottsmisstankarna gäller affärerna kring byggandet av anstalterna i Haparanda, Östersund och Härnösand.

Kriminalvården har flera gånger fått kritik för att bryta mot lagen om offentlig upphandling.

År 2007 fick Kriminalvården hård kritik från Riksrevisionen för hur man skötte sina upphandlingar. Även justitieminister Beatrice Ask är mycket kritisk.

– Jag tycker att det har varit en dyrbar och svårgenomtränglig materia. Vi har ställt många frågor och inte alltid tyckt att vi har fått rätt svar, säger hon till DN.

I november i fjol beställde Beatrice Ask en revisionsrapport om Kriminalvårdens lokalförsörjning och upphandling.

– Rapporten ifrågasatte kostnadskontrollen och fann också avtal utan regeringens godkännande, berättar hon.

Justitieministern överlämnade rapporten till Riksrevisionen som efter egen utredning kontaktade åklagare.

Överåklagare Gunnar Stetler vill nu ha mer information från Kriminalvården om kostnadsutvecklingen av anstalterna.

– Vi kommer nu att genomföra förhör med ett antal personer inom Kriminalvården, från generaldirektörs nivå och nedåt, säger Gunnar Stetler.

Lars Nylén, generaldirektör på Kriminalvården, säger till DN att han under lång tid har arbetat tillsammans med den mutmisstänkte mannen och att han har haft fullt förtroende för honom.

– Jag har inte fått någon information om vad mutbrottet skulle bestå i, säger han.

Lars Nylén säger att det är svårt att säga vad som är dyrt inom Kriminalvården eftersom fängelserna är speciella byggnader som inte finns på någon marknad.

– Just nu har vi en översyn av rutinerna. Vi vill förstås förvissa oss om att vi betalar rätt pris, säger han.

DN har förgäves sökt den misstänkte före detta chefen. Hans advokat Rune Brännström meddelar att hans klient har yppandeförbud, men att han nekar till brott.

Läs mer: Muthärva i Kriminalvården växer

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Mer från förstasidan

Foto: Franck Fife / AFP

Zambia mästare – där landslaget dog

Afrikanska mästerskapen. Efter 120 mållösa minuter avgjorde Zambia finalen mot Elfenbenskusten på straffar på söndagskvällen.

Porrsajt hackad – kunduppgifter ute

350.000 användare. Porrsurfare har anledning att vara oroliga. En hackare har slagit till mot porrsajten Brazzers och offentliggjort en del av sina fynd.

Foto: Drago Prvulovic / Scanpix

Bluffaffärer orsak till Malmömorden

Nya uppgifter om morden i Malmö. Minst fyra av dödsoffren ska ha koppling till internetrelaterade blufföretag. Det uppger källor för TT.

Fyra begärda häktade. Misstänks för mordet vid ett gatukök i Malmö.

Tomas Alfredsons film prisad

Spionthrillern ”Tinker, Tailor, Soldier, Spy” fortsätter att hyllas. På Bafta-galan i London blev det två utmärkelser. Läs mer.