Studenter får allt mindre undervisning
Publicerat 2009-01-11 23:54
Högskolorna får allt mindre resurser per student och tvingas minska på undervisningen. I dag kan heltidsstudier innebära så lite som två 90-minutersföreläsningar per vecka.
Relaterade artiklar
Därför blir anslagen mindre värda
Sedan 1994 har högskolornas kostnader ökat med 20 till 30 procent mer än anslagen, trots årliga uppräkningar. En del beror på öppna besparingar, men främsta orsaken är en teknikalitet i den pris- och löneomräkningsmodell som används för hela statsförvaltningen.
När studentpengen årligen räknas upp för löneökningar och andra kostnader kalkylerar staten också med en produktivitetsökning som beräknas efter den privata tjänstesektorns.
Det omöjliga kravet på ständigt ökad "effektivitet" har kraftigt urholkat högskoleanslagen, enligt Sveriges universitetslärarförbund.
(DN)
Sedan 1994 har det reella värdet av högskoleanslagen minskat med upp till en tredjedel. Skälen är delvis öppna besparingar, men främst en teknikalitet i uppräkningssystemet som gjort att studentpengens värde urholkats (se faktaruta).
- När högskolan byggdes ut fick universitetslärarna den pedagogiskt svårare uppgiften att anpassa utbildningen för studenter med sämre bakgrundskunskaper än tidigare. Den här komplicerade uppgiften ska de alltså klara med mycket mindre resurser per student än tidigare, säger Ann Fritzell, chefsutredare på Sveriges universitetslärarförbund.
Högskoleutredningen beräknade 1992 att ett minimum av undervisningstimmar på högskolan är sex timmars föreläsningar och tre seminarietillfällen per vecka. I november 2007 överlämnade regeringens särskilde utredare Dan Brändström betänkandet "Resurser för kvalitet" till utbildningsminister Lars Leijonborg.
Utredningen beräknar bland annat att den studentpeng som krävs i dag för att kunna leva upp till de minimikrav som Högskoleutredningen rekommenderade 1992 är 52.000 kronor per heltidsstudent och år. Dagens anslag per helårsstudent inom humaniora och samhällsvetenskap är 33.000 kronor, alltså nästan 40 procent lägre.
Lösningen för universitet och högskolor, efter att lokalanvändningen maximerats och studentgrupperna ökats kraftigt, har varit att bit för bit dra ner på antalet undervisningstimmar. Enligt en undersökning från Uppsala universitets studentkår 2006 var det genomsnittliga antalet undervisningstimmar på grundkurserna inom historisk-filosofiska fakulteten 3,8 klocktimmar i veckan och på samhällsvetenskap 4,6 klocktimmar i veckan.
På Lunds universitet var motsvarande siffror 2007 3,75 klocktimmar för humaniora och teologi respektive 4,5 klocktimmar för samhällsvetenskap, enligt Lunds universitets studentkårer. Det innebär att heltidsstudenter ska ägna mellan 35 och 37 timmar per vecka åt självstudier.
- Vi ser att ju färre timmars undervisning per vecka, desto svårare blir det att motivera studenterna till heltidsstudier. Det krävs mycket för att en 19-åring ska ägna 36 timmar i veckan åt att självläsa, säger Högskoleverkets utredare Jana Hejzlar.
Studentkåren på Uppsala universitet anser att 10 timmar undervisning per vecka borde vara ett minimum för humaniora, samhällsvetenskap och juridik.
- Kontakten med läraren och mötet med andra studenter gör dels att man lär sig bättre, dels att man får nya perspektiv. Det är i den kontaktyta som föreläsningssalen och seminarierummet utgör som man faktiskt lär sig, säger Daniel Fredriksson, vice ordförande för Uppsala studentkår.
Visar 0 av 0. Per sida:
Det finns inga kommentarer.
Visar (av totalt ).
Vill du ha en bra start på dagen?
Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.
Annonser
-
Beställ linser enkelt på LensWay.se!
Välkommen till Nordens största kontaktlinsbutik på Internet! Handla säkert med snabba leveranser...
-
Linser på nätet
Marknadens populäraste linser och alltid med lägsta pris-garanti.
-
Billiga linser här!
YourLenses är din linskontakt på nätet. Vi garanterar dig det lägsta priset. Linser blir helt...










