En 74-årig läkare med mottagning mitt i Stockholms city, bara ett stenkast från Sergels torg, skriver ut stora mängder narkotikaklassade mediciner till missbrukare, utan att undersöka dem ordentligt och skriva journal på ett riktigt sätt.
Socialstyrelsen besöker hans klinik i maj 2005. Det dröjer nästan två år innan de yrkar att hans legitimation ska dras tillbaka.
I februari i år yrkade Socialstyrelsen att HSAN omdelbart ska dra hans legitimation. Men HSAN, som brukar sammanträda tre gånger i månaden i sådana här ärenden, har ännu inte tagit upp fallet. Nästa sammanträde är på torsdag och eventuellt tas fallet upp.
I Socialstyrelsens utredning undersöktes receptförskrivningar läkaren gjorde under två sommarmånader 2005. Det visade sig att 459 recept signerade med läkarens namn expedierats på 23 orter runt om i landet, från Umeå till Lund.
15 patientjournaler granskas närmare. Då visar det sig att det saknas tillfredsställande dokumentation. Narkomaner har fått stora mängder starka, vanebildande preparat som är mycket attraktiva i missbrukskretsar. Till en patient skriver han ut 1.840 tabletter under en tiomånadersperiod. Vid en normaldosering skulle tabletterna räckt nästan två år.
En tidigare missbrukare DN talat med berättar hur han och flera av hans vänner fått recept av läkaren mot betalning.
Socialstyrelsens granskning av en i dag 78-årig Stockholmsläkare tar två år att genomföra, innan han slutligen blir av med sin legitimation.
Under tiden kan han fortsätta skriva ut narkotikaklassade preparat.
Redan i augusti 2004 misstänker ett apotek att läkaren överförskriver narkotiska preparat och slår larm till Socialstyrelsen. Snart kommer uppgiften om att läkaren skriver ut recept på McDonalds vid Slussen i Stockholm utan att undersöka patienterna.
DN har också talat med missbrukare som vittnar om hur de köpt recept av läkaren på McDonalds.
Själv nekar han, påstår att han hyrt en lokal där han arbetar, men vägrar uppge adressen, och säger att han förvarar journalerna i hemmet.
Han vägrar infinna sig till ett möte med Socialstyrelsen med motiveringen att "juridiska paragrafer saknar inverkan på mig". När Socialstyrelsen frågar var han tar emot patienterna vägrar han svara och slänger på telefonluren. Journalanteckningar saknas för mer än vart fjärde recept på narkotika som granskas. Patienter får starka narkotiska preparat vid första besöket och behåller dem i oförminskad omfattning, visar Socialstyrelsens granskning.
I december förra året dömde tingsrätten en 71-årig läkare, som arbetat på en klinik på Östermalm i Stockholm, för misshandel och bedrägligt beteende till fängelse i en månad. Han hade misshandlat sin sambo och smitit från ett hotell utan att betala.
Läkarens tvivelaktiga beteende har en lång historia. Narkomaner DN talat med vittnar om hur de gått till läkaren och köpt tunga narkotikaklassade mediciner på recept. Mediciner som de sedan missbrukat själva eller sålt vidare på den illegala marknaden.
Läkaren har varit känd sedan länge hos Socialstyrelsen. Han har arbetat tillsammans med den 58-årige psykiater som DN berättade om i onsdagens tidning. Tillsammans tog de emot en 35-årig kvinna som dog i läkemedelsförgiftning och lämnade tre barn efter sig.
Läkaren skrev ut så mycket av smärtmedicinen Dexofen att det räckte till 11 tabletter per dag, när ordinationen var tre tabletter.
Kvinnans far anmälde läkaren redan i september 2004. Den anmälan resulterade året efter i en varning från Hälso- och sjukvårdens ansvarsnämnd. Läkaren behåller sin legitimation och full förskrivningsrätt.
Först i juni förra året blir han av med sin legitimation. En av läkarens patienter har då åtalats för förberedelse till grovt narkotikabrott. Han säger i polisförhör att han köpt 46 recept på tungt narkotikaklassad medicin av läkaren. Vid en husrannsakan hos patienten hittade polisen 82 recept med läkarens underskrift.
Läkaren delgavs misstanke om förberedelse till grovt narkotikabrott, men förnekar brott. Åtalet läggs ned efter att patienten begått självmord. Åklagaren tyckte inte det fanns tillräckliga bevis för en fällande dom.
En 53-årig Stockholmsläkare som tar emot patienter i Vasastan fick tillbaka sin förskrivningsrätt förra året.
I ansökte om att få tillbaka sin förskrivningsrätt som han förlorade i juni 2003 på grund av överförskrivningar.
I brevet till HSAN åberopar han att det gått tre år sedan han blev av med förskrivningsrätten. Han skriver att han ändrat sitt sätt att ta emot och behandla patienter.
Socialstyrelsen tycker att han ska få tillbaka förskrivningarätten och läkaren får tillbaka full förskrivningsrätt i mars förra året.
Nu är han återigen aktuell för granskning.
Enligt uppgifter till DN larmade personalen på ett Stockholmsapotek i början av det här året Socialstyrelsen. Personalen reagerade på att han skrivit ut misstänkt mycket narkotika.
Förra gången han fick begränsad förskrivningsrätt var alltså i juni 2003 sedan ett stort antal överförskrivningar uppmärksammats. Bland annat hade han gett en kvinnlig kollega och vän morfin i sådan utsträckning att det under perioden räckt till 8-12 injektioner dagligen. Kvinnan är själv läkare men har förlorat förskrivningsrätten. Hon bad om nya recept, sade att de gamla försvunnit, och läkaren försåg henne med det. "Det är ingen tvekan om att förskrivningarna lett till ett narkotikaberoende och sannolikt bidragit till hennes oförmåga att arbeta", skrev Socialstyrelsen då.
Av Socialstyrelsens granskning framgår att en av läkarens patienter, en ung missbrukare, försågs med det starka narkotiska preparatet Flunitrazepam så det i perioder räckte till tolv tabletter dagligen. Han lade också till morfin så att det räckte till 40 tabletter dagligen.