Tisdagseftermiddagens svenska flygtrafik kommer inte att beröras av den Isländska askan. I delar av Europa råder det däremot fortfarande restriktioner.
Enligt svenska luftfartsmyndigheter, LFV, kommer måndagens flygrestriktioner över de södra och västra delarna av Sverige att tas bort under tisdagsförmiddagen.
- Detta kommer att ske successivt och vid lunchtid kommer svenskt luftrum att vara helt fritt, säger Per Fröber, pressansvarig på LFV.
Vissa delar av flygtrafiken i Storbritannien, nordvästra Frankrike, Beneluxländerna och Tyskland drabbas fortfarande av vulkanaskan då det krävs ett tillstånd för att få flyga.
Nordost om Island upp mot Svalbard och utanför Norges västkust råder det fortfarande flygförbud.
Under måndagen stoppade den isländska askan ett tusental flygningar i delar av Nordeuropa och trasslade till resandet för hundratusentals passagerare.
Här kan du följa askmolnets väg.