Svenska hbt-lagar bland Europas bästa

Publicerad 2008-07-19 22:01

Förra årets Europride hölls i Spaniens huvudstad Madrid.

AP Photo/Daniel Ochoa de Olza Förra årets Europride hölls i Spaniens huvudstad Madrid.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Spanien har de mest hbt-vänliga lagarna i Europa. Sverige kommer på en delad andraplats. Att Sverige inte hamnar överst på listan beror på att vi ännu inte har någon könsneutral äktenskapslag.

Det visar en rapport om homosexuellas, bisexuellas och transpersoners rättigheter i 44 länder i Europa som sammanställts av Bengt Held, aktiv i Amnestys hbt-grupp i Malmö.

- Att ett katolskt land i Sydeuropa ligger före oss är intressant. I Sverige har vi nog annars en självbild av att vi ligger bäst till, säger Bengt Held.

I Sverige har statsminister Fredrik Reinfeldt (m) sagt att en proposition om en könsneutral äktenskapslag ska komma i höst. Problemet för alliansen är att kristdemokraterna är emot.

Nederländerna, Belgien, Tyskland och Island ligger på samma nivå som Sverige i den europeiska jämförelsen. Finland, Luxemburg och England hamnar på tredje plats i rankningen.

Spanien har svängt totalt sedan Francodiktaturens förföljelser. Det gäller såväl politikernas inställning som opinionen i befolkningen där 70 procent är positiv till den könsneutrala äktenskapslag som infördes för några år sedan. En sådan lag finns också i Nederländerna och Belgien och från årsskiftet även i Norge.

Bengt Held har också i många år sammanställt hur de svenska partierna ställer sig i hbt-frågor.

Årets rapport visar att kristdemokraterna och sverigedemokraterna står nära varandra och sticker ut från de övriga partierna när det gäller inställningen till både nya och redan införda reformer av hbt-lagstiftningen.

Förutom nej till en könsneutral äktenskapslag vill båda exempelvis fortfarande avskaffa möjligheten för lesbiska kvinnor att insemineras vid kliniker. De har heller inte ändrat inställning sedan förra året i någon av de frågor som rapporten tar upp.

Moderaterna och i viss mån även socialdemokraterna är fortfarande tveksamma i en del frågor som gäller transsexuella och i vissa grundlagsfrågor. Men centern, folkpartiet, vänsterpartiet och miljöpartiet är positiva till alla aktuella hbt-reformer. För ett år sedan var miljöpartiet ensamt om detta.

Centern, folkpartiet och vänsterpartiet vill numera att transsexuella ska få spara könsceller efter operation för könsbyte så att de kan bli biologiska föräldrar även efteråt.

Socialdemokraterna, moderaterna och folkpartiet säger nu också ja till att män som har sex med män ska få bli blodgivare, något som centern, vänsterpartiet och miljöpartiet ansåg redan förra året.

Enligt rapporten är läget för hbt-personer i Europa sämst i Vitryssland där förföljelser och trakasserier förekommer. Turkiet försöker förändra sig men har inte kommit så långt.

I Litauen är gayparader förbjudna och man tillåter inte heller transsexella att juridiskt byta kön.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Så ser din chef vad du gör på Facebook

Allt vanligare med kontroller av jobbsökande. Fyra av tio rekryterare gör kontroller på sociala medier när de ska anställa ny personal.

Detta kollar chefen mest. Hela listan på bakgrundskontrollerna.

Så gör företagen kontroll. Se grafiken på vad företagen vill veta.

Är du rädd för att chefen ser din Facebookprofil?

Foto: Scanpix

Semenya vill lämna hela könsfrågan

Diskussionen om hennes kön är avslutad. Caster Semenya, 21, könstestades och stängdes av från allt tävlande i elva månader.

Foto: Scanpix

Iphone sämst i test vid minusgrader

Inte bästa valet. Iphone 4S rekommenderas inte om du vill använda mobilen utomhus på vintern.

Hela listan. Osmarta mobiler mest köldtåliga.

Lång väg kvar för Grekland

Detta händer nu. Sparpaketet är godkänt men ännu är inte nödlånet i hamn. Grekland står inför långa och svåra utmaningar.

Greklands ödesstund. Kräver år av egna ansträngningar.

Kravaller när Grekland sa ja. Se bilderna från Aten.

Alarmerande ökning av demens

På fem till sju år ökade andelen demenssjuka med 40 procent, visar en ny studie från Umeå universitet. Varannan svensk riskerar att drabbas.