Homoäktenskap i kyrkan

Svenska kyrkan vill behålla vigselrätten

Publicerad 2007-10-25 10:30

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Kyrkomötet avslog på torsdagsförmiddagen de motioner som föreslog att Svenska kyrkan inte ska ha kvar vigselrätten.

Två motionärer föresloga att Svenska kyrkan ska utreda vad det skulle innebära att avstå från vigselrätten, alltså den juridiska rätten att viga par. Vigseln i kyrkan skulle kunna ersättas med en välsignelseakt för dem som först gift sig borgerligt.

Men kyrkomötet avslog motionerna, precis som gudstjänstutskottet föreslagit. Beslutet togs efter rösträkning. 161 ledamöter röstade enligt gudstjänstutskottets förslag, 74 ville bifalla motionerna.

Frågan om kyrkans vigselrätt har aktualiserats efter den statliga utredning som föreslår att äktenskapsbalken ändras så att även samkönade par kan ingå äktenskap. Om det förslaget går igenom måste kyrkan, om den behåller vigselrätten, låta både homo- och heterosexuella par gifta sig i kyrkan.

Idag kan samkönade par endast ingå partnerskap och sedan, om man vill, få en välsignelseakt i Svenska kyrkan. Välsignelseakten har dock ingen juridisk tyngd, till skillnad från en vigselakt i kyrkan som också innebär att äktenskapet registreras hos myndigheterna.

Om äktenskapsbalken ändras kommer dock Svenska kyrkan och andra trossamfund som har vigselrätt inte ha vigselplikt, alltså tvång att genomföra vigselakter för alla. Det föreslår äktenskaps- och partnerskapsutredningen som nu är ute på remiss.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix 32 km nordöst om Qom byggs en anläggning.

”Iran kan anfallas av Israel redan i år”

Spänningen fortsätter stiga. Risken att Israel attackerar Iran i år har ökat, menar Jan Hallenberg. ”Det är ett nervkrig”, säger Katarina Engberg.

Krigshot får världen att hålla andan. Tröskeln för ett utbrott sänkt.

Stor fängelsebrand – hundratals döda

Fångarna ska själva ha startat branden. Fler än 350 personer tros ha omkommit i den våldsam branden som ska ha startat under ett upplopp.

Foto: Scanpix Tåget, av modellen "Flirt".

Norskt miljardtåg spårade ur

Flera skadades. Flera personer skadades, en allvarligt, när ett tåg spårade ur mellan Nykirke och Holmestrand söder om Oslo.