Svininfluensan
Svenska myndigheter ligger lågt än så länge
Publicerat 2009-04-27 20:48
Det fanns på måndagen inga svenska restriktioner som påverkar resandet till och från Mexiko, trots att både USA, Tyskland och EU:s hälsokommissionär i uttalanden på måndagen gick i motsatt riktning.
DN Teman i artikeln
Svininfluensan
- Senaste nytt
- Få nya fall av svininfluensa
- Svininfluensan anses allt ofarligare
- 45-åring svårt sjuk i svininfluensa
- WHO granskar influensalarm
- Svinfluensan blir kvar för gott?
- Influensan minskade under julen
- Över 10.000 dödsfall i svininfluensa
- Svininfluensan fortsätter ned
- Ännu en död i influensan
- Fuskfakturor på svininfluensavaccin
- Bakgrund
- Så vet du om du behöver söka vård
- 30 frågor och svar om svininfluensan
- Feber och problem med luftvägarna symtom på smittan
- Så planerar ditt län för massvaccinering
- Svininfluensan - frågor och svar
Svaren på de fem prover som kommit in till Smittskyddsinstitutet på måndagen om misstänkt svininfluensa visade sig vara negativa.
- Ingen av dem hade influensa och då har man inte svininfluensa heller, säger Maria Brytting, chefsmikrobiolog vid Smittskyddsinstitutet, till TT.
En av dem som undersökts hade besökt USA och de övriga Mexiko.
Maria Brytting säger att fler sjukhus har hört av sig och sagt att de ska skicka prover till Smittskyddsinstitutet för analys, men hon har ingen uppfattning om hur många prover det rör sig om eller när de kan vara analyserade.
Smittskyddsinstitutet säger att det ännu inte finns något som talar för att det nya viruset H1N1 skulle vara lika allvarligt som fågelinfluensan H5N1.
Svenska utrikesdepartementet gjorde under måndagen bedömningen att det inte finns anledning att gå ut och avråda svenskar från att resa till Mexiko:
– Det är inte aktuellt just nu och det finns inga sådana signaler, säger UD:s presschef Anders Jörle.
Det svenska beslutet går stick i stäv med rekommendationer från tyska UD på måndagen som avråder sina medborgare från att resa till Mexiko. Samma sak gjorde den federala regeringen i Washington som avrådde från resor.
EU:s hälsokommissionär förklarade på måndagen att hon inte skulle resa till områden i USA och Mexiko där det kan finnas utbrott av svininfluensa. På det europeiska smittskyddscentret ECDC, som ligger i Stockholm, säger talesmannen Ben Duncan att kommissionären gjorde ett privat uttalande som inte representerar EU.
När svenska UD går ut och avråder från resor får det omfattande konsekvenser för försäkringar och möjligheter att avbeställa resor.
UD har ingen egen kompetens att bedöma virus och smittskydd, utan gör i ett sådant här fall bara som Smittskyddsinstitutet säger, som på måndagen ansåg att det inte fanns någon anledning att införa restriktioner för resor.
Inte heller för svenska resenärer från Mexiko fanns på måndagen några restriktioner när det gäller misstänkt svininfluensa.
På måndagen gällde inga speciella regler för resenärer som kommer från Mexiko till Arlanda, Landvetter, Sturup, Umeå och Jönköping.
Läs mer: Så vet du om du behöver söka vård
Visar 0 av 0. Per sida:
Det finns inga kommentarer.
Visar (av totalt ).
Vill du ha en bra start på dagen?
Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.
Annonser
-
Beställ linser enkelt på LensWay.se!
Välkommen till Nordens största kontaktlinsbutik på Internet! Handla säkert med snabba leveranser...
-
Linser på nätet
Marknadens populäraste linser och alltid med lägsta pris-garanti.
-
Billiga linser här!
YourLenses är din linskontakt på nätet. Vi garanterar dig det lägsta priset. Linser blir helt...









