Mehdi Ghezali

Svenskan kvar i fängelse

Publicerad 2009-09-28 21:20

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Den 19-åriga svenskan sitter fortfarande fängslad i Pakistan. Hon har vid ett par tillfällen tackat nej till att bli frigiven, uppger Aftonbladet och Sveriges Televisions Rapport.

I förra veckan cirkulerade uppgifter om hon att var släppt tillsammans med sin tvåårige son, något som svenska utrikesdepartementet inte kunde bekräfta. Nu säger Pakistans inrikesminister Rehman Malik till Aftonbladets utsände:

– Hon går inte med på att släppas utan maken.

– Hon och sonen har det bra. Vi tar mycket hänsyn till hennes speciella situation.

För Rapports utsände bekräftar Rehman Malik att det inte finns några konkreta bevis mot den 30-årige före detta Guantୡmofången Mehdi Ghezali och de andra svenskarna. De ska bara ha gjort sig skyldiga till brott mot visumreglerna.

Svenskan, hennes 28-åriga pojkvän och Mehdi Ghezali greps i Pakistan den 28 augusti tillsammans med andra utlänningar. Gruppen försökte passera gränsen till den krigshärjade Nordvästra gränsprovinsen, en förbjuden zon där det finns kärnenergianläggningar.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Bluffaffärer orsak till Malmömorden

Nya uppgifter om morden i Malmö. Minst fyra av dödsoffren ska ha koppling till internetrelaterade blufföretag. Det uppger källor för TT.

Fyra begärda häktade. Misstänks för mordet vid ett gatukök i Malmö.

Foto: Rafiq Maqbool / AP

Vapen styrs direkt av tanken

Mediciner som gör soldaterna effektivare och fienden mera foglig. Hjärnforskning kan leda till nya sätt att kriga. Framtiden krig.

Foto: Jon Super / AP

Luis Suarez ber om ursäkt

”Jag svek klubben.” Liverpools Luis Suarez vägrade att hälsa på Manchester Uniteds Patrice Evra. Nu ber anfallaren om ursäkt.

Foto: AP

Concordia-offren hedrades i Italien

Totalt 32 personer omkom i kryssningsolyckan. En minnesmässa hölls på söndagen i Rom för att hedra de som omkom när fartyget kapsejsade.

Video: Kaptenen oberörd vid olyckan.