Tre svenska ungdomar avvisades på torsdagen från Israel. Svenskarna deltar i fredsprojektet ”Låt oss tala om fred” som vill bygga broar mellan judar och palestinier, uppger den svensk-israeliske kompositören och Mellanösterndebattören Dror Feiler.
De tre kvinnorna, samtliga med palestinsk bakgrund, förhördes på Tel Avivs flygplats under åtta timmar varefter de avvisades. Enligt Feiler angavs "säkerhetsskäl".
En fjärde svensk aktivist med judisk bakgrund tilläts inresa men först sedan han skrivit under en förbindelse om att inte besöka palestinska områden. Han fick också lämna en deposition på motsvarande tiotusen kronor.
Svenska utrikesdepartementets pressjour bekräftar för TT att ambassaden i Tel Aviv varit i kontakt med israeliska UD i ärendet. Men eftersom flygplatsens säkerhetstjänst är en självständig myndighet som inte behöver redovisa sitt agerande för israeliska UD har ambassaden inte fått information om skälet till avvisningarna, säger pressjouren.