De terrordömda svenskarna i Etiopien

Svenskar fångar på Afrikas horn

Publicerad 2007-03-28 05:34

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Minst fyra personer från Sverige sitter fängslade på Afrikas horn. De greps i vintras i Kenya efter att ha flytt undan striderna i Somalia. En av dem är en 17-årig kvinna från Stockholm.

Efter gripandet i Kenya flögs de tillbaka till Somalia och har sannolikt förts vidare till ett fängelse i Etiopien, skriver Svenska Dagbladet.

Tidningen hänvisar bland annat till uppgifter från de brittiska människorättsorganisationerna Reprieve och Cageprisoners. Carl-Magnus Hyltenius, utrikesråd för konsulära frågor på UD, bekräftar för SvD att UD vet var de svenska fångarna hålls.

- Vi arbetar för att få tillgång till dem. Mer kan jag inte säga i det här känsliga läget, säger han.

De båda brittiska mr-organisationerna har tagit del av passagerarlistan från en hemlig fångtransport som den 27 januari genomfördes med ett kenyanskt passagerarplan från Nairobi i Kenya till Somalias huvudstad Mogadishu.

I två omgångar transporterades 63 fångar, bland dem fyra barn, iförda handfängsel och ögonbindlar. De greps i Kenya efter att ha flytt undan striderna i Somalia och anklagas för att ha stått på de bortdrivna islamisternas sida.

Enligt passagerarlistan är de flesta av fångarna somalier men minst fyra av dem är från Sverige. En av dem är 17-åriga Safia Benaouda från Stockholm. Hennes mor Helena Benaouda, ordförande i Sveriges muslimska råd, har tigit om dotterns fängslande för att inte utsätta henne för ytterligare faror.

- Från UD fick jag höra att läget var känsligt och jag tänkte att om jag skapar uppmärksamhet kring Fia, ja då blir hon farlig för dem som håller henne, säger Helena Benaouda till SvD.

Efter beskedet för två månader sedan om att dottern gripits har hon förgäves väntat på livstecken.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Stor fängelsebrand – hundratals döda

Fångarna ska själva startat branden. Enligt Reuters ska 270 personer ha omkommit under en brand som startades under ett upplopp.

Foto: Scanpix Tåget, av modellen "Flirt".

Norskt tåg spårade ur – flera skadade

Miljardtåget spårade ur under testkörning. Minst tio personer skadades när ett tåg spårade ur mellan Nykirke och Holmestrand söder om Oslo.

Foto: Scanpix

Två personer döda i södra Stockholm

Polis åkte på bråk – hittade två avlidna. Två personer påträffades på onsdagen döda i en lägenhet i Botkyrka, söder om Stockholm.

Foto: Scanpix

En lektion i hur skolan i Sverige kan lyckas

Den hyllade finska skolan har varit förskonad från drastiska reformer och står fri från marknadens logik. Sven-Eric Liedman skådar ljuset.