Svenskar negativa till vinstutdelning i vården

Publicerad 2009-08-05 22:15

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

71 procent av väljarna är kritiska till att privata vårdbolag ska få dela ut vinst på samma sätt som andra företag. Samtidigt är det 64 procent som anser att privata vårdgivare bedriver en god verksamhet.

Det visar en undersökning som tagits fram av organisationen Famna, som är en sammanslutning för icke-vinstdrivande organisationer som driver vård och social omsorg. Medlemmar är bland andra Stadsmissionerna, Psoriasisföreningen i Stockholm, Bräcke diakoni och Solåkrabyn.

71 procent av väljarna säger enligt undersökningen nej till vinstutdelning inom vården – eventuell vinst ska återinvesteras i verksamheten. Minst negativa till uttagna vinster är folkpartisterna och mest negativa är vänster- och miljöpartisterna.

När frågan ställs om vilka som är bäst på att driva vården blir partisympatierna tydligare.
Bland de borgerligare väljarna säger endast 8 procent att kommunerna gör det mycket bra, bland vänsterväljarna säger 28 procent detsamma.

För privata företag är siffrorna de motsatta. 20 procent av de borgerliga anser att privata aktörer sköter verksamheten mycket bra och 7 procent av vänsteralliansens väljare anser detsamma.

Men svaret ”ganska bra” komplicerar bilden. Borgerliga väljare verkar nämligen generellt mer positiva till all vård. Man anser i hög grad att såväl kommuner som privata alternativ erbjuder en god vård medan vänsteralliansen har ett klart lägre förtroende för såväl kommunala som privata vårdgivare.

De ideella alternativen verkar där­emot okända. 22 procent av de borgerliga och 28 procent av vänsterns väljare säger att de inte vet hur de fungerar. Omkring 50 procent av båda blocken anser dock att de är ganska bra.

Skillnader i svar finns i huvudsak mellan partibindning. Kön, bostadsort och yrke har mindre betydelse för uppfattningar om vins­ter inom vården. Men även inom blocken finns stora skillnader.

Centerpartister är till exempel den grupp som allra mest gillar kommunal vård. 92 procent säger antingen att den är mycket bra eller ganska bra. Moderaterna har den lägsta siffran med 64 procent och miljöpartisterna den näst lägsta; 71 procent tycker att kommunerna erbjuder en god vård.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Sverige utvisade en utländsk diplomat

UD bekräftar för DN.se. Enligt nyhetsbyrån AP:s källor rör det sig om den näst högste diplomaten vid Rwandas ambassad som ska ha spionerat.

Foto: Scanpix

”Bjud in Löfven till kärnkraftssamtal”

Så länge regeringen säger nej är frågan enkel för Löfven. Men vad händer om han möter en öppen motpart? Läs DN:s huvudledare 14/2.

Blandade reaktioner. Tumme upp och ner från Löfvens partikamrater.

Uppgörelse om kärnkraft. S vill förhandla.

Tycker du att kärnkraften ska avvecklas?

Foto: AP

Här är det vanligast med långa relationer

Stockholmare hamnar längst ned på listan i en ny Sifoundersökning, men två landskap utmärker sig vad gäller långa förhållanden. Här håller kärleken.

Foto: Daniel Maurer / AP

Sanna Kallur springer igen

”Små framsteg.” Häckstjärnan Susanna Kallur har genomfört sitt första löppass sedan förra våren. Målet är inställt på OS i London.