Wikileaks

Svenskt skydd gäller inte Wikileaks

Uppdaterad 2010-08-07 12:22. Publicerad 2010-08-07 05:53

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Det svenska meddelarskyddet har fått sajten Wikileaks att dirigera sin trafik via servrar i Sverige. Men meddelarskyddet gäller bara sajter med utgivningsbevis – och det har inte Wikileaks.

Att servern står i Sverige är inte tillräckligt för att Wikileaks ska omfattas av det svenska skyddet, skriver Sydsvenskan.

– Det är enligt min mening alltför enkelt att hävda att Wikileaks källor skulle vara skyddade under alla förhållanden här i Sverige, säger Håkan Rustand, byråchef och justitiekanslern Anna Skarheds ställföreträdare, till tidningen.

Anders R Olsson är författare och journalist och expert på yttrandefrihetsfrågor. Han tycker det är konstigt att Wikileaks inte verkar ha klart för sig vad som gäller. Han påpekar också att förbudet att efterforska källor inte är absolut, inte ens om mediet är grundlagsskyddat.

– Handlar det om kvalificerat hemliga uppgifter – sådant som verkligen är av stor betydelse för försvaret – ska polis och åklagare försöka hitta läckan och väcka åtal, säger han till Sydsvenskan.

Meddelarskyddet är inskrivet i den svenska grundlagen. Det innebär att varken enskilda personer eller myndigheter får efterforska journalisters källor, och att det är straffbart att röja källans identitet om den vill förbli anonym.

På den uppmärksammade sajten skriver Wikileaks att uppgiftslämnarna är skyddade av svensk och belgisk lagstiftning.

Nu ska Wikileaks se över löften om svenskt källskydd, enligt ett mejl till programmet Medierna i P 1, som på lördagen också rapporterade om saken.

"Vi får låta juristerna titta på detta igen..." står det i kommentaren från Wikileaks till Medierna.

Läs mer: Inga USA-Sverige-samtal om Wikileaks

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix

Nattklubbsgäster kan se in på damtoa

Hård kritik. En nattklubb i Skottlands största stad, Glasgow, har installerat spegelglas på damernas toalett. Betalande gäster får ta sig en titt. 108 9 tweets 99 rekommendationer

Får 16 år för mord med marmorskiva

Barnen sov i lägenheten. När hustrun ville skiljas slog hennes man ihjäl henne med en marmorskiva. Nu slår hovrätten fast tingsrättens dom.

Foto: AFP

Sverigebesök – då skenar lyssningen

När Justin Bieber besökte Sverige fördubblades hans popularitet på Spotify. Skandaler drar också upp lyssningen. DN Plus.