Foto: Scanpix Ahmed Agiza på en odaterad privatbild.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

”Sverige bör ge Agiza uppehållstillstånd snarast”

Publicerad 2011-08-12 09:32

Svenska staten bör snarast ge Ahmed Agiza uppehållstillstånd, men det är också viktigt att Egyptenavvisningarna utreds på allvar. Det säger Thomas Hammarberg, Europarådets kommissionär för mänskliga rättigheter i Strasbourg. Varken Fredrik Reinfeldt eller Beatrice Ask vill kommentera Ahmed Agizas framtid i Sverige.

– Eftersom det är Sverige som gjort fel i avvisningen borde man backa bandet till 2001 och tillåta Ahmed Agiza att komma tillbaka, säger Thomas Hammarberg.

Även människorättsorganisationen Civil rights defenders uppmanar Ahmed Agiza att återigen söka uppehållstillstånd.

– Det är ju här han har sin familj, så det naturliga är att han är här, säger människorättsjuristen Robert Hårdh, chef för Civil rights defenders.

Utvisningen av Ahmed Agiza och Mohammed Alzery den 18 december 2001 orsakade från början en politisk skandal när det visade sig att den socialdemokratiska rege­ringen samarbetat med den amerikanska underrättelsetjänsten CIA för att föra honom och egyptiern Mohammed Alzery ur landet.

Förutom fördömanden från FN var också den borgerliga oppositionen skarpt kritisk.

Regeringen ville på torsdagen inte kommentera frisläppandet av Agiza.

– Det är inte på regeringens bord vid det här laget. Det finns rutiner för hur sådana här ärenden hanteras och vi kommenterar inte enskilda fall, säger justitieminister Beatrice Ask.

Hon får medhåll av statsministern:

– Vi har på senare år lagt om systemet så att det prövas av myndigheter eller migrationsdomstolar. Över det ska enskilda politiker eller regeringen inte fälla utlåtanden, säger Fredrik Reinfeldt.

Fredrik Reinfeldt har tidigare uttryckt att hela fallet är utagerat, något som både Thomas Hammarberg och Robert Hårdh vänder sig emot.

– Det har skett flera misstag i egyptenaffären som borde rätas ut. Sverige godtog diplomatisk information och försäkringar från Egypten som aldrig kontrollerades. Vidare vilseleddes konstitutions­utskottet två gånger och när de väl fick information från Säkerhets­polisen så stämde den inte, säger Thomas Hammarberg.

– Jag är inte förvånad att rege­ringen inte vill säga något. Det här ärendet har misskötts från början till slut. Från det första frihetsberövandet till den tortyrliknande behandlingen som skedde på Bromma flygplats, säger Robert Hårdh.

Sverige har genom att tillerkänna ett skadestånd på tre miljoner kronor var till männen 2008 medgivit sin skuld i fallet, men ett år senare blev både Ahmed Agiza och Mohammed Alzery nekade att få uppehållstillstånd i Sverige med motiveringen att säkerhetstjänsten fortfarande ansåg att de utgjorde en säkerhetsrisk.

– Jag betvivlar ju starkt att en man som suttit tio år i fängelse utgör någon fara, men om det är så att Säkerhetspolisen har något så borde en oberoende jurist gå igenom Säkerhetspolisens uppgifter, säger Thomas Hammarberg.

Läs mer: Utvisade egyptiern Ahmed Agiza släppt

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

FN-kritik efter den blodiga massakern

Även Ryssland står bakom FN-uttalandet. Efter söndagens krismöte fördömde ett enigt säkerhetsråd Syriens regering ”i starkast möjliga ordalag”. 9 4 tweets 5 rekommendationer

Rysk tvivel på regimens skuld. Dödstalet efter massakern steg. 22 5 tweets 17 rekommendationer

DN:s huvudledare 28/5. ”Vapenvilan blir en belastning.”

Foto: Scanpix Arbetsmarknadsminister Hillevi Ekström.

Ministrar prickas i rapport

Engström kritiseras hårdast av KU. Även infrastrukturminister Catharina Elmsäter-Swärdh och tidigare näringsminister Maud Olofsson prickas. 6 0 tweets 6 rekommendationer

Foto: AFP Apples vd.

Manliga chefer bedöms hårdare

Ny studie. Män som har chefspositioner och som begår misstag bedöms hårdare än sina kvinnliga kollegor.

Foto: AP

”Finns risk för en total euro-kollaps”

Om man ska tro naturens ekosystem. Ett grekiskt utträde ur eurozonen kommer inte att förhindra att krisen sprider sig, enligt vetenskapsmän. 32 6 tweets 26 rekommendationer

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan