Sverige kan få statlig imamskola
Publicerat 2008-02-05 10:56
Regeringen vill att islamska präster ska kunna utbildas i Sverige med statligt stöd. En utredning ska tillsättas.
DN Teman i artikeln
Lars Leijonborg säger att förslaget om en statligt finansierad imamskola kommer från de muslimska organisationerna i Sverige. Ett av de viktigaste argumenten för förslaget tycker han är att statliga imamskolor skulle bidra till att stävja de radikala strömningarna av islam.
- Idag har vi en brist på imamer vilket gör att radikala muslimska grupper från bland annat Saudiarabien erbjuder att skicka hit sina imamer. Det bidrar till en radikalisering, säger Lars Leijonborg.
En statlig utredning kommer att tillsättas för att utforma förslag om hur imamutbildningarna ska se ut. Själv ser Lars Leijonborg själv i nuläget inget behov av en imamutbildning på högskolenivå, utan tänker sig snarare en eftergymnasial utbildning på folkhögskola:
- Jag skulle tro att det lutar mot en vuxenutbildning, men det blir lättare att prata om det när utredningen är klar och de muslimska organisationerna fått yttra sig, säger Lars Leijonborg.
Socialdemokratiska riksdagsmannen Luciano Astudillo har under flera år drivit idén om en statligt finansierad imamskola och välkomnar Lars Leijonborgs förslag.
- Jag tycker att det är väldigt bra, säger Luiciano Astdudillo.
Luciano Astudillo berättar att han inspirerades under en resa till England, där flera imamer utbildats med hjälp av offentliga bidrag. Imamer med bara en utländsk utbildning kan vara problematiskt, menar han:
- Imamer är inte bara religiösa ledare, de är även mentorer. Om de inte har koll på Sverige kan de bli fel när de ska ge råd till unga muslimer, säger Luciano Astudillo, som helst ser en imamutbildning på högkolenivå.
Omar Mustafa, presstalesman för Sveriges unga muslimer, bekräftar att statligt finansierade imamskolor är något som länge efterfrågats av Sveriges muslimska råd. Samtidigt vill han betona de muslimska organisationernas självständighet:
- Vi vill att staten legitimerar en imamutbildning, men vi vill själva vara med och utforma den. Det är inte statens sak att definiera vad som är radikal islam, säger Omar Mustafa.
Visar 0 av 0. Per sida:
Det finns inga kommentarer.
Visar (av totalt ).
Vill du ha en bra start på dagen?
Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.
Annonser
-
Läs engelska i London
Utmana dig själv med en av Språkpunktens roliga kurser!
-
Boka billigt hotell här
BOKA - Vi hjälper dig hitta det bästa hotellet i ditt resmål.










