Svininfluensan

Andra kvinnliga influensadödsfallet

Publicerat 2009-11-20 13:47

En 71-årig kvinna i Sollefteå har avlidit i sviterna av den nya influensan, uppger Hans Boman, smittskyddsläkare i Västernorrland för DN.se.

Dödsfallet i Sollefteå är det andra i landet där en kvinna avlidit till följd av den så kallade svininfluensan. Det första rörde en 21-årig kvinna med en svår grundsjukdom i botten som avled på Vrinnevisjukhuset i Norrköping i måndags.

Den 71-åriga kvinnan hade diverse bakomliggande sjukdomar och kom in till sjukhuset i Sollefteå med influensasymptom och lunginflammation för ungefär en vecka sedan, uppger smittskyddsläkare Hans Boman.

– Kvinnan behandlades med Tamiflu och antibiotika, men blev inte bättre. Istället försämrades hennes tillstånd och hon hamnade i respirator. Efter några dagar avled hon.

Fallet är det elfte bekräftade dödsfallet i svininfluensa i landet, men Hans Boman tror att Västernorrland nu passerat influensatoppen.

– Tittar man på antalet anmälda sjukdomsfall så har det minskat tre veckor i rad. Vi tycks ha haft en tidig topp och nu verkar det vara på nedgång.

Läs mer: Så vet du om du behöver söka vård

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från Förstasidan

AFGHANISTAN

Sverige skickar ny pluton nästa vecka Foto: Försvaret

Sverige skickar ny pluton nästa vecka

Sverige förstärker trupperna i Afghanistan nästa vecka. En pluton med ett 30-tal soldater skickas - behövs inget nytt beslut från riksdagen. 19

Expert räknar med fler dödsoffer. Farligt med närkontakt.

Allan Widman på Newsmill.

Allan Widman på Newsmill. Nu måste Sverige skicka fler till Afghanistan.

Skytten var bekant med svenskarna. Utredningskommission på väg.

Tusentals civila flyr undan storoffensiv Foto: Noor Mohammad

Tusentals civila flyr undan storoffensiv

Offensiven kallas "Mushtarak" (Tillsammans). Amerikanska, brittiska och afghanska trupper har slagit en ring runt talibanfästet Marja.

DN Tema: Afghanistan. Krigshärjat och utfattigt land försöker resa sig.

Tidningen Miljöaktuellt har rankat de 100 miljömäktigaste. Foto: Alexander von Sydow Tidningen Miljöaktuellt har rankat de 100 miljömäktigaste.

Maria Wetterstrand utsedd till Sveriges miljömäktigaste 2010

Lyft in frågorna. Alliansministrar mindre framgångsrika på årets lista. 1

Akebono Tora. Foto: AP Akebono Tora.

Sumo-brottare i japanska Glee

En före detta sumo-brottare står för sångnumren, när tv-serien Glee kommer till Japan. Se inslaget

Krisen inom SAS

SAS varslar över 500 i Sverige

Maud Olofsson: "SAS innebär ett komplicerat ägande för staten." 16

SAS vd och koncernchef Mats Jansson Foto: Henrik Montgomery / Scanpix SAS vd och koncernchef Mats Jansson

100-tals jobb ska bort från SAS

Ska spara två miljarder. Ber samtidigt ägarna om miljardtillskott. 49

”Desperat jakt på kapital”.

”Desperat jakt på kapital”. Sex miljarder kronor räcker inte till. 21

DN:s börskrönikör Patricia Hedelius.

DN:s börskrönikör Patricia Hedelius. Jansson kan komma att ifrågasättas. 12

Vd:n. "Regeringen, staten, Maud Olofsson är redan delägare i SAS." 3

Teknik

Atomur kan ge bättre GPS

Är dubbelt så exakt som tidigare klockor. Det kan sikt leda till mycket bättre och mer exakta GPS-tjänster.

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

Solodans.

På Stan Ett manus och tio koreografer har resulterat i tio solonummer. Nu på Dansens hus. Solodans.

För kalla händer.

För kalla händer. Honnör utan handskar i en timme gav den värnpliktige problem med händerna - nu får han ersättning. 41

Ny Kepler-roman i sommar.

Ny Kepler-roman i sommar. Kommissarie Joona Linna fortsätter lösa mordgåtor. 11

Min vännina ljuger.

Min vännina ljuger. ”Berättar osannolika saker - nu senast om att hon har en dödlig sjukdom.” Psykologen svarar.