Ta med semesterkänslan till jobbet

Uppdaterad 2010-08-01 16:59. Publicerad 2010-08-01 13:49

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Återkomsten till jobbet efter en skön semester kan vara chockartad. Tänk på att du kanske inte är helt utvilad — och tillåt dig själv att åka berg-och-dalbana de första dagarna, råder stressexpert.

– Det är okej att dra på och stressa upp sig, men varva sedan ner och gå i depå med jämna mellanrum. Det här är något som är bra att göra alltid, men precis efter semestern kan det vara ett bra tillfälle att träna. Just då är det lättare att få till sunda växlingar, säger Clas Malmström, läkare och stressexpert.

Ett vanligt problem vid återkomsten är att semestern inte har erbjudit nog med vila. Renovering av sommarstugan och besök från släkt och vänner kanske har sugit musten ur semesterfiraren utan att han eller hon har märkt det.

– Väl tillbaka på jobbet upptäcker man då en energibrist som man inte förstår. Då är det lätt att misstolka situationen och tro att det är fel på jobbet eller en själv, säger Clas Malmström.

Och om man faktiskt har lyckats nå ett tillstånd av total avkoppling under semesterveckorna bör man ta vara på den känslan, tycker stressexperten:

– Försök att pränta in i minnet: såhär känns det. Då är det lättare att nå dit igen när man behöver slappna av under arbetsveckorna.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix De drabbade charterbolagen väljer att sätta in andra flygbolag.

Flygstrejk bryter ut

Tvist om arbetstider. En flygstrejk bryter på tisdagen ut mot flera av Apollos, Solresors och Fritidsresors flygbolag.

Foto: Magnus Hallgren

Gift i chipsen minskar med ny norsk metod

En ny teknik gör det möjligt att fritera potatis så att nästan ingen akrylamid bildas. Giftet försvinner – nästan i alla fall.

Pappa i rätten för övergrepp

Sexövergrepp mot nio barn, varav de flesta hans egna. Mannen ska bland annat ha tvingat fyra söner att ha samlag med sin syster.

Foto: AP

Obama: Högre skatt för landets rikaste

Regeringens budgetförslag. Budgeten, som förkastades av republikanerna, innehåller även mer pengar till jobbsatsningar och väggbyggen.

Foto: Scanpix/Alamy Leverkusens tränare Robin Dutt mot Barcelonas Pep Guardiola.

David mot Goliat

Åttondelsfinal i Champions League. Leverkusen mot Barcelona är som David mot Goliat. Tyskarna hoppas kunna hålla drömmen vid liv ett tag till.