Tågvärd hotad och misshandlad

Uppdaterad 2011-09-21 20:13. Publicerad 2011-09-21 19:44

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

På onsdagen misshandlades och hotades ytterligare en tågvärd i Sydsverige av en resenär. Vilket tåg incidenten inträffade på visste polisen inte vid 18.30-tiden på onsdagskvällen.

Den 24-årige man som misstänks greps vid 14-tiden på Malmö central. Han är misstänkt för våld och hot mot tjänsteman.

”Det här är inte det sista du hör av mig. Jag ska plocka dig sen”, ska den misstänkte ha sagt enligt anmälan.

Enligt Sydsvenskan på nätet klagade tågvärden på smärta och hade rodnad på kroppen.

Sedan en tid tillbaka måste tågvärdarna jobba två och två under kvällstid. Finns bara en tågvärd ombord får denne inte kontrollera biljetterna.

Det var en incident på tåget mellan Kristianstad och Bromölla för en vecka sedan som fick Arbetsmiljöverket att förbjuda ensamarbetande tågvärdar att kontrollera biljetter. En tågvärd blev attackerad med strypgrepp. Den 21-årige ynglingen försökte sedan kasta av tågvärden i farten, men misslyckades.

Senare kunde mannen gripas och är misstänkt för grov misshandel.

Efter den händelsen sade chefen för Arbetsmiljöverkets distrikt i Malmö, Mats Ryderheim, att det inte kan vara lagstiftningens mening att man ska behöva jobba med den hotbild som finns på tågen.

Läs mer: Försökte kasta av tågvärd från tåget

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

FN-kritik efter den blodiga massakern

Även Ryssland står bakom FN-uttalandet. Efter söndagens krismöte fördömde ett enigt säkerhetsråd Syriens regering ”i starkast möjliga ordalag”. 9 4 tweets 5 rekommendationer

Rysk tvivel på regimens skuld. Dödstalet efter massakern steg. 22 5 tweets 17 rekommendationer

DN:s huvudledare 28/5. ”Vapenvilan blir en belastning.”

Foto: Scanpix Arbetsmarknadsminister Hillevi Ekström.

Ministrar prickas i rapport

Engström kritiseras hårdast av KU. Även infrastrukturminister Catharina Elmsäter-Swärdh och tidigare näringsminister Maud Olofsson prickas. 6 0 tweets 6 rekommendationer

Foto: AFP Apples vd.

Manliga chefer bedöms hårdare

Ny studie. Män som har chefspositioner och som begår misstag bedöms hårdare än sina kvinnliga kollegor.

Foto: AP

”Finns risk för en total euro-kollaps”

Om man ska tro naturens ekosystem. Ett grekiskt utträde ur eurozonen kommer inte att förhindra att krisen sprider sig, enligt vetenskapsmän. 32 6 tweets 26 rekommendationer

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan