Klimatet

Tajt budget i hushållet gynnar miljön

Publicerat 2009-01-16 23:06

Låginkomsttagare lever ofta mer miljövänligt än de med högre inkomster. Även om de inte vare sig sopsorterar eller handlar ekologiskt har låginkomsttagare ett bra miljöbeteende. Det visar Karin Bradley i sin avhandling i samhällsplanering som snart läggs fram vid KTH i Stockholm.

Karen Bradley har studerat föreställningar om att leva miljövänligt och har funnit att vilka som anses leva miljövänligt utgår från vissa normer. I Sverige antar många felaktigt att man blir mer miljövänligt inställd om man ofta vistas i naturen. I England ska man helst vara trädgårdintresserad.

- En person som växt upp i Bagdad och inte känner till svensk natur kan ha lärt sig om växthuseffekten på andra sätt.

Karen Bradley menar också att det finns många medelklassantaganden i bilden av den miljövänliga svensken. Effekten blir att låginkomsttagare känner sig mindervärdiga.

- Etniska svenskar beskriver sig ofta som miljömedvetna. Underförstått betyder det också att de är goda samhällsmedborgare, säger Karin Bradley. En del människor, framför allt de med utländsk bakgrund, kan känna att de inte kan leva upp till detta eftersom de köper importerad mat och bor i ett område där man inte sopsorterar.

Många blandar ihop skräp med miljömedvetenhet.

- Skräpiga bostadsområden inverkar inte mer negativt på klimatet än andra områden. I stället är det faktorer som bostadsstorlek, resor och konsumtion som avgör hur mycket en människa påverkar miljön, säger Karin Bradley.

Karin Bradley har jämfört attityder mellan Rinkeby i Stockholm och ett område i Sheffield i Storbritannien. Den svenska studien visar värderingar som stämmer överens med de generella svenska uppfattningarna om skräp, sopsortering och kännedom om naturen. I Sheffield mötte hon i stället motstånd. Mainstream-Englands miljötänkande möter kritik såväl från muslimer som en radikal grön rörelse.

Kritiken handlar om för mycket fokus på symbolfrågor som trädgårdsarbete, att hålla rent, sopsortering och konsumtion av ekologiska varor samtidigt som man undviker att diskutera djupare sociala förutsättningar för ett hållbart samhälle.

Läs mer: Snabbguide: Så funkar växthuseffekten

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från Förstasidan

Kvartalsrapporter

SEB:s kreditförluster ökade Foto: Fredrik Sandberg / Scanpix

SEB:s kreditförluster ökade

Återupptar utdelning. SEB redovisar en rörelsevinst på 564 miljoner kronor för årets fjärde kvartal. 5

DN:s Patricia Hedelius:

DN:s Patricia Hedelius: Räntenetto bekymmer för aktieägarna.

DN Börs

DN Börs Se hur det går för SEB-aktien på Stockholmsbörsen.

Trist 2010. DN:s börskrönikör Patrica Helius noterar att Nordea räknar med fortsatt höga kreditförluster.

Misstänkt mord i Stockholmsförort

En man hittad död i Sollentuna under natten mot onsdagen. Mannen var skjuten i huvudet och polisen har inlett en förundersökning om mord.

”Janukovytj tvingas kompromissa” Foto: Efrem Lukatsky / AP

”Janukovytj tvingas kompromissa”

DN:s Ingmar Nevéus om Ukrainas val. ”Allt tyder på att Julia Tymosjenko nu viker ner sig efter den knappa valförlusten i Ukraina.” 5

DN Debatt 10 februari

”Här är vårt alternativ till Filippa Reinfeldts Vårdval”

Rödgröna i Stockholms läns landsting: Vi vill ersätta Vårdval Stockholm med en ny vårdmodell som är rättvis och tar hänsyn till behoven. Läs mer 8

AFGHANISTAN

Tidigare har reserven använts då man roterat förband. Foto: Staffan Löwstedt / Scanpix Tidigare har reserven använts då man roterat förband.

Fler än 500 svenskar på plats i Afghanistan efter förstärkning

Ny pluton skickas nästa vecka. Inget nytt riksdagsbeslut behövs. 132

Oklart hur eldstriden gick till. Den skadade 21-åringen får stöd på plats.

Förlängt ansvar - inte bara fem år.

Förlängt ansvar - inte bara fem år. Ny lag ska ge ökat stöd åt veteraner. 8

Järnring runt talibanfästet Marja.

Järnring runt talibanfästet Marja. Tusentals civila flyr storoffensiv.

DN Tema: Afghanistan. Krigshärjat och utfattigt land försöker resa sig.

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel Foto: Altaf Qadri

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel

Hundratals sitter fast. Lavin stängde in folk i tunnel i Salangpasset i Afghanistan. Minst 17 mindre laviner har hittills noterats i området. 3

Fotboll

”Överens med Barcelona”

Dragkampen om Fàbregas. Spanska medier uppger att ett femårskontrakt är överenskommet med Arsenals stjärna.

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

Dyrare biljetter till rymden.

Dyrare biljetter till rymden. När Ryssland får monopol på transporter till ISS. 11

Solodans.

På Stan Ett manus och tio koreografer har resulterat i tio solonummer. Nu på Dansens hus. Solodans.

För kalla händer.

För kalla händer. Honnör utan handskar i en timme gav den värnpliktige problem med händerna - nu får han ersättning. 71

Ny Kepler-roman i sommar.

Ny Kepler-roman i sommar. Kommissarie Joona Linna fortsätter lösa mordgåtor. 12